Hrvatski izvoznici godišnje izvezu robe u vrijednosti 14 milijardi eura, no interes za njihove uspjehe ipak je slab.
“Umjesto dolaska velikog kruzera mediji bi trebali na udarnim mjestima pisati, primjerice, o prvom kamionu kamilice koji je tvrtka Jan Spider izvezla u Keniju. Udarna vijest treba biti 100 milijuna staklenih boca koje izvozi Vetropack straža ili tisuću tona vijeka koje je Div izvezao u Južnoafričku republiku”, kazao je Miodrag Šajatović, urednik Lidera na konferenciji hrvatskih izvoznika. Svejedno, požalio se, Marijan Kavran, direktor Hrvatskog drvnog klastera, državne institucije nemaju nijedan ured vezan za izvoz. Istraživanjem koje Bisnode proveo kroz proteklih pet godina pokazalo je da 82% izvoznika ima izvanrednu likvidnost, stabilniji su od prosjeka hrvatske ekonomije.
Izvoznici ne propadaju, no i oni će se suočiti s globalnim protekcionističkim politikama. Mjere američke vlade u kratkom roku neće puno utjecati na hrvatski izvoz u tu zemlju zbog male razmjene, no Gordi Sušić, iz HNB-a upozorava da se od 2012. godine smanjuje broj novih ugovora o širenju međunarodne trgovine, a rastu odluke o novim carinama i antidampinškim mjerama. “Procjene EU pokazuju da će trgovinski rat Amerike i Kine u početku povećati potražnju za europskom robom, no u srednjem i dugom roku eskalacija protekcionizma će naštetiti globalnom gospodarstvu. Problemi u konkurentnosti pojedinih ekonomija trebaju se rješavati reformama, a ne carinama”, kazao je.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.1. izvoz nije branša
2. novi ured?
3. gazi vas ikea na domaćem terenu, a vi bi u goste?
Uključite se u raspravu