Globalni trgovinski rat koji je pokrenuo američki predsjednik Donald Trump ne pokazuje znakove smirivanja, s recipročnim carinama koje pogađaju velike ekonomije, ruše burze i smanjuju izglede za rast.
Ekonomije koje su pogođene – Sjeverna Amerika, Europska unija i Kina – suočavaju se s vrlo neizvjesnom budućnošću. No, za Bliski istok, koji je dosad bio pošteđen dodatnih nameta, i dalje postoje razlozi za zabrinutost, ali i prilike za iskorištavanje.
Ovisni o nafti
Izravni učinak carina, poput američkih carina na uvoz čelika i aluminija, ima minimalan utjecaj na Bliski istok, kažu ekonomisti. Na primjer, zemlje Perzijskog zaljeva činile su otprilike 16 posto američkog uvoza aluminija u 2024., pri čemu prednjače Ujedinjeni Arapski Emirati i Bahrein, izjavila je ekonomistica Standard Chartereda Carla Slim za CNBC. Iako bi ti sektori mogli biti pogođeni, analitičari smatraju da će šteta biti mala.
No, udar na globalni rast koji će prouzročiti trgovinski rat vjerojatno će negativno utjecati na cijene nafte, koja je glavni oslonac gospodarstva regije. Također, zemlje čije su valute vezane uz američki dolar, poput Saudijske Arabije, Ujedinjenih Arapskih Emirata, Katara, Omana i Bahreina, suočavaju se s neposrednim troškovima zbog promjena u vrijednosti dolara.
Od početka godine vrijednost dolara pada, što uvoz zemalja koji je vezan za dolar čini skupljim, što je izazov za regiju koja uvelike ovisi o uvozu. Ipak, američke carine obično jačaju dolar tijekom vremena, što bi moglo učiniti naftu skupljom i privremeno koristiti izvoznicima nafte na Bliskom istoku. Međutim, dugoročno gledano, potražnja za naftom mogla bi oslabiti zbog smanjenja globalne trgovine i transporta.
“Makroekonomska prognoza za regiju Bliskog istoka i Sjeverne Afrike (MENA) bit će pod pritiskom globalne neizvjesnosti vezane uz carine, osobito ako to nastavi negativno utjecati na cijene nafte,” rekla je Slim. Iako su mnoge bliskoistočne ekonomije od naftnog šoka 2014. provele reforme i programe diversifikacije kako bi smanjile ovisnost o naftnim prihodima, ona je i dalje njihov glavni izvor prihoda.
Edward Bell, glavni ekonomist Emirates NBD-a u Dubaiju, istaknuo je da su Ujedinjeni Arapski Emirati vrlo otvoreni prema globalnoj trgovini te se koriste kao ključno trgovačko čvorište. “Pad globalne trgovine mogao bi biti ozbiljna vanjska prepreka gospodarskom rastu”, rekao je Bell.
Jačanje dolara također znači da je dolarizirani dug skuplji za otplatu. To predstavlja ozbiljan problem za zemlje s visokim razinama vanjskog duga, poput Libanona, Jordana i Egipta, što bi moglo uzrokovati ozbiljne ekonomske probleme.
Jordan je posebno ranjiv na trgovinske ratove zbog visoke ovisnosti o izvozu u SAD. Gotovo 25 posto jordanskog izvoza, uglavnom tekstila i nakita, odlazi na američko tržište. Međutim, Jordan bi mogao pronaći olakšanje u svojim diplomatskim vezama s Washingtonom. Prema Swanstonu, Jordan je već osigurao izuzeće od nekih američkih sankcija zbog svoje strateške važnosti u američkoj vanjskoj politici, što sugerira da bi mogao relativno lako izbjeći negativne učinke carina.
Novi trgovinski koridori
Jedna od pozitivnih promjena za regiju Bliskog istoka u kontekstu trgovinskog rata je poticanje novih, geografski učinkovitijih trgovinskih koridora. “Za regiju MENA, očekujemo jačanje brzorastućih trgovinskih pravaca, poput onog između država Perzijskog zaljeva i Azije, koji već godinama bilježi dugoročni rast od 15 posto posto”, rekla je Slim.
Predviđa se i porast financijskih i investicijskih tokova između država Perzijskog zaljeva i Azije, posebno jer sve više azijskih poduzeća uspostavlja prisutnost u regiji ili širi svoje poslovanje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu