Iz Agencije za sigurnost hrane BiH ističu da bi prema pravilniku o pružanju obavijesti potrošačima, koji je Vijeće ministara donijelo još 2013. godine, meso koje se izlaže trebalo biti i adekvatno obilježeno, piše Večernji list.
Naime, za meso postoje dodatne obveze prilikom označavanja, tako primjerice, za meso, zaleđeno ili svježe ohlađeno svinjsko, kozje, ovčje ili perad, mora biti navedena zemlja ili mjesto podrijetla. Za zaleđeno meso, također, mora biti vidljivo istaknut datum prvog zaleđivanja kako bi se vidjelo kada je prvi put zaleđeno. No, u praksi se događaju razne manipulacije, zbog čega se kod potrošača stvaraju sumnje u kvalitetu mesa. Nadležni povećanje uvoza pravdaju nedostatkom domaćeg mesa.
Domaće proizvodnje nema dovoljno i ne može pokriti sve zahtjeve tržišta, pogotovo u mesoprerađivačkoj industriji. Stanje je takvo da bi bilo i nestašice mesa kad bi bio manji uvoz. Domaći proizvođači su razočarani ovakvom tvrdnjom nadležnih jer smatraju da je nelojalna uvozna konkurencija ključni čimbenik koji utječe na smanjenje domaće proizvodnje. Iz Udruge potrošača kažu da kupci nemaju izbora jer prodavači manipuliraju i prodaju čak i uvezeno zaleđeno meso kao svježe.
Cijeli članak pročitajte ovdje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.čudo
Uključite se u raspravu