Tradicionalne ili montažne kuće za poplavljena područja?

Autor: Poslovni dnevnik , 29. svibanj 2014. u 10:20
U Srbiji će se raniji projekti tzv. tradicionalnih srpskih kuća prilagoditi za potrebe poplavljenih naselja/Marko Mrkonjić/PIXSELL

Iz Inženjerske komore Srbije navode da bi odluku o izboru zidanih ili montažnih građevina trebali donijeti stručnjaci i lokalna samouprava.

Nakon poplava koje su nanijele goleme štete Srbiji i Bosni i Hercegovini prioritet će biti obnova energetske, cestovne i željezničke infrastrukture te stambenih objekata.

Iz srpskog Ministarstva građevinarstva, prometa i infrastrukture najavljno je da će obnova infrastrukture oštećene u poplavama početi u lipnju, a procjenjuje se da šteta iznosi 250 milijuna eura. Do 30. svibnja lokalne samouprave trebaju dostaviti preliminarni popis štete na teritoriji općina koje su bila pogođene poplavama. Daleko složenija je obnova uništenih stambenih objekata. Srpsko Ministarstvo građevinarstva ponudilo je inicijativu da se projekti tzv. srpskih tradicionalnih kuća, koje je ranije država besplatno nudila građanima, sada prilagode za zamjenu objekata koji su nastradali u poplavama, piše portal eKapija. "Sada bi trebalo angažirati arhitekte da naprave tipske projekte", rekao je Nikola Jovanović iz Ministarstva građevinarstva, koji je bio i član komisije za izbor idejnih rješenja projekata srpskih kuća.

 

7500kuća

uništeno je u velikim poplavama u BiH

Valjevo je već riješilo kako će izgledati kuće koje će biti izgrađene. Novih 16 tipskih kuća dobit će 42 stanovnika sela Rebelj čiji su domovi uništeni ili oštećeni u velikom klizištu na Medvedniku. Iz Direkcije za izgradnju grada kažu da je riječ o tipskim kućama od 35, 62 i 87 četvornih metara koje je osmislio projektni ured Krsmanović nakon potresa koji je pogodio Kolubarski okrug 1999. godine. Goran Rodić, potpredjsednik srpske Građevinsko-industrijske komore kaže kako će preporučiti da se na mjestima gde je teren nesiguran zbog klizišta, kao i u svim brdsko-planinskim područjima gdje je teško dostaviti građevinski materijal brzo podignu montažne kuće. "Imamo dosta domaćih proizvođača, tako da neće biti problem za kratko vrijeme osigurati te objekte", kaže Rodić.
 

On drži da se u ravničarskim područjima mogu izgraditi i standardne i montažne kuće, ovisno o odluci vlasnika objekta. Iz Inženjerske komore Srbije navode da bi odluke o izboru zidanih ili montažnih građevina trebali donijeti stručnjaci u suradnji s lokalnom samoupravom i državnim institucijama u skladu s potrebama na tom području, kao i raspoloživim kapacitetima u materijalu, opremi, radnoj snazi – i novcu. Europska komisija donijela je u utorak odluku o izdvajanju 65 milijuna eura za otklanjanje posljedica velikih poplava koje su pogodile Srbiju i BiH, a novac će za obje države biti dostupan krajem lipnja. Od tog iznosa 3 milijuna eura namijenjeno je najugroženijima u obje zemlje, a preostalih 62 milijuna eura raspoređena su za kratkoročnu i srednjoročnu obnovu i sanaciju posljedica poplava u pogođenim područjima.

Poplave su u BiH uništile 7500 kuća, a 80 tisuća ljudi morali su napustiti svoje domove, pokazuje analiza Ministarstva za ljudska prava i izbjeglice BiH. Rješavanje njihovih stambenih potreba trebala bi biti među najvažnijim pitanjima na donatorskoj konferenciji posvećenoj obnovi BiH, koja bi se mogla održati u srpnju nakon procjena šteta koja će se raditi po metodologiji Svjetske banke i Fonda Ujedinjenih naroda za razvoj (UNDP). BiH u lipnju također može računati na oko 200 milijuna eura od MMF-a, od čega je polovica namijenjena za pomoć u otklanjanju šteta od poplava. 

Komentirajte prvi

New Report

Close