Tko je Liang Wenfeng, 39-godišnji Kinez koji ruši američku dominaciju: ‘Neki bi mogli i bankrotirati…’

Autor: T. I. , 30. siječanj 2025. u 08:59
Liang Wenfeng, osnivač DepSeeka na primanju kod kineskog premijera Foto: YouTube

“Ovaj razvoj događaja predstavlja veću revoluciju od kineske autoindustrije jer je cijena razvoja AI-a drastično pala”, ustvrdio je Marko Rakar.

Liang Wenfeng, 39-godišnji osnivač kineskog AI startupa DeepSeek, u samo nekoliko tjedana postao je zaštitno lice kineske tehnološke industrije i simbol nade da će zemlja uspjeti zaobići sve stroža ograničenja izvoza koja nameću Sjedinjene Američke Države.

Do 20. siječnja, Liang je vodio iznimno povučen život daleko od očiju javnosti. Toga dana bio je jedan od devet odabranih pojedinaca koji su sudjelovali na zatvorenom simpoziju kojem je domaćin bio kineski premijer Li Qiang. Na događaju je iznio svoja stajališta o kineskoj tehnološkoj politici, što je jasna potvrda da Peking vidi DeepSeek kao ključnog igrača u potencijalnoj promjeni globalnog AI poretka u korist Kine, piše Reuters. Reuteers dodaje da iako se radilo o zatvorenom događanju, u javnosti su procurile fotografije i snimke, koje je objavila državna televizija CCTV, Liang se isticao među okupljenima, a njegov mladenački izgled odudarao je od sijedokosih akademika, državnih dužnosnika i rukovoditelja velikih državnih korporacija s kojima je dijelio stol.

Kineska nova mlada uzdanica, osnivač DeepSeeka, potom je lansirao u svijet svojeg AI besplatnog chatbota i ustvrdio da njihov model koristi manje podataka i značajno jeftinije resurse od konkurencije. Ova objava izazvala je globalni pad vrijednosti dionica tehnoloških kompanija, primjerice, potpuno je potopila kralja čipova – Nvidiju, koja je u jednom danu doživjela gubitak od 600 milijardi dolara.

Inače, prema dostupnim informacijama, svjetskih medija, Liang je poprilično povučena osoba, a lani je dao samo dva intervjua za kineski medij Waves, a DeepSeek je odbio nedavne zahtjeve za razgovor. No, ono što se zna o njegovom pristupu umjetnoj inteligenciji odudara od dosadašnjeg kineskog tehnološkog modela, koji se često oslanjao na brzu prilagodbu i skaliranje inovacija razvijenih na Zapadu.

Za razliku od mnogih kineskih AI kompanija koje su se fokusirale na razvoj aplikacija, Liang je DeepSeek usmjerio isključivo na razvoj temeljnih AI modela, s ambicijom da dosegnu ili nadmaše OpenAI. Strategija se oslanja na ideju da će njihovi modeli postati osnova za AI proizvode koje će razvijati druge kompanije.

“Umjetna inteligencija u Kini ne može zauvijek ostati u poziciji onoga tko slijedi druge. Često se govori da kasnimo godinu ili dvije za SAD-om, ali stvarni jaz nije vremenski – on je u razlici između originalnosti i imitacije”, rekao je Liang u intervjuu prošlog srpnja, prenosi Reuters.

Njegovi komentari ukazuju na širi problem u kineskoj tehnološkoj industriji – manjak povjerenja u vlastite inovacijske sposobnosti, unatoč značajnim financijskim resursima.

Liang ističe da je proteklih 30 godina kineska industrija bila opsjednuta profitom, dok je inovacija bila u drugom planu. “Inovacija ne može biti vođena isključivo biznisom, ona također zahtijeva znatiželju i želju za stvaranjem”, rekao je prošlog ljeta.

Za razliku od OpenAI-ja, DeepSeek je odlučio učiniti sve svoje modele otvorenog koda, omogućujući svakom programeru da ih slobodno koristi i modificira. Liang vjeruje da je upravo kultura otvorenog koda dala prednost Silicijskoj dolini u odnosu na Kinu.

“Čak i ako je OpenAI zatvorenog koda, to ne može zaustaviti druge da ga dostignu… Otvoreni kod nije samo poslovna praksa, to je kulturna praksa – a kompanije koje to shvate imat će prednost”, izjavio je.

Inače, Liang je rođen i odrastao u južnoj provinciji Guangdong, koja je osamdesetih i devedesetih godina predvodila kineske ekonomske reforme i otvaranje tržišta. U takvom okruženju, mnogi su umjesto školovanja birali poduzetništvo, ali on je bio akademski orijentiran.

Sa 17 godina upisao je elitno Sveučilište Zhejiang, gdje je diplomirao elektrotehniku i komunikacijsko inženjerstvo, a potom magistrirao informacijsko-komunikacijsko inženjerstvo 2010. godine.

Još 2015. godine, suosnovao je High-Flyer, hedge fond koji se oslanjao na složene matematičke algoritme za trgovanje umjesto ljudske analize. Fond je do kraja 2021. raspolagao portfeljem vrijednim više od 100 milijardi juana (oko 13,79 milijardi dolara), no u travnju 2023. objavio je da proširuje svoje djelovanje izvan financijske industrije i usmjerava resurse na istraživanje “suštine AGI-ja”. Mjesec dana kasnije, osnovan je DeepSeek, piše Reuters. DeepSeek je iznenadio industriju lansiranjem modela V3, razvijenog u samo dva mjeseca s troškom manjim od 6 milijuna dolara. Tvrtka nudi API usluge po vrlo niskim cijenama, promovirajući pristupačnost AI tehnologije.

DeepSeekov uspjeh, posebno s chatbotom koji je brzo zauzeo vrh ljestvice u Appleovom App Storeu u SAD-u, pokazuje sposobnost tvrtke da se natječe na globalnoj razini, unatoč ograničenim resursima u usporedbi sa zapadnim tehnološkim divovima.

Stručnjaci tvrde da činjenica što DeepSeek zahtijeva znatno manje računalnih resursa od drugih AI modela, a to znači da je cijena treniranja modela drastično pala dovodi u pitanje ulaganja u AI.

Marko Rakar, IT stručnjak, za 24sata je ustvrdio da, ako se pokaže da je ovaj model doista disruptivan kako pokazuju prve informacije, “posljedice će osjetiti ne samo tehnološke kompanije nego i ekonomije zemalja koje su računale na rast AI infrastrukture. Ovaj razvoj događaja predstavlja veću revoluciju od kineske autoindustrije jer je cijena razvoja AI-a drastično pala”.

“Za krajnje korisnike AI-a ovo je pozitivno, jer bi cijene i pristup mogli postati povoljniji. Međutim, za investitore, poput mirovinskih fondova, koji su ulagali u velike američke tehnološke kompanije, ovo može značiti i bankrote” – zaključio je Rakar.

Komentirajte prvi

New Report

Close