Nenaplativi krediti i novčane kazne nagrizat će profitabilnost europskih banaka dulje nego što se prvotno očekivalo, upozorio je čelnik europskog bankovnog regulatora Andrea Enria.
Tisuće milijardi eura nenaplativih kredita posebno su težak teret za srednje i manje banke u Europi, naglasio je Enria sredinom tjedna na Službenom forumu monetarnih i financijskih institucija.
Banke koje su očistile svoje bilance oslobodile su prostor za pojačano kreditiranje, dodao je čelnik Europske agencije za banke (EBA).
Nakon financijske krize u razdoblju od 2007. do 2009. financijski regulatori tražili su od banaka da budu primjereno kapitalizirane da bi u posljednje vrijeme prebacili fokus na njihovu profitabilnost i kreditne kapacitete.
Čelnik EBA-e upozorio je u srijedu da tu profitabilnost – uz nenaplative kredite – nagrizaju i velike novčane kazne.
"Neko sam vrijeme mislio da su u pitanju repovi iz prošlosti i da će to uskoro biti riješeno. No, taj se problem ne rješava dovoljno brzo i mislim da ga i dalje moramo smatrati važnim elementom koji će još neko vrijeme pritiskati profitabilnost banaka", istaknuo je Enria.
Regulatori su bankama odrezali milijarde dolara kazni zbog pokušaja dogovaranja referentnih kamatnih stopa i utjecaja na valutne tečajeve.
Također ih nastoje potaknuti da interne modele procjene rizičnosti kredita zamijene standardiziranima. To je zabrinulo pojedine zajmodavce jer standardizirani modeli rezultiraju višim iznosima potrebnih rezervacija.
Interni modeli procjene imaju svoju ulogu ali regulatore brinu razlike u formulama za izračun rezervacija, tumači čelnik EBA-e.
"Više naginjem onima koji smatraju da bismo trebali zadržati važnu ulogu internih modela i u budućnosti", zaključio je Enria.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu