Skupina brokersko-dilerskih društava Privredne komore Srbije (PKS) zagovara izlistavanje Telekoma Srbija na Beogradskoj burzi, jer bi to, kako tvrde, pomoglo učinkovitijoj privatizaciji i postizanju veće cijene, javlja Tanjug.
"Telekom Srbija je dobra kompanija za inicijalnu ponudu dionica na burzi. To je jedini model privatizacije u kojem bi sama kompanija mogla prikupiti kapital, odnosno sredstva za daljnji razvoj", rekao je direktor sektora za razvoj u Wise brokeru Nenad Gujaničić na sjednici u PKS-u. Prema njegovim riječima, svi modeli privatizacije koje je država navodila ili koje je predstavio privatizacijski savjetnik, ne uzimaju u obzir dobrobit same kompanije jer bi se sredstva od prodaje knjižila kao privatizacijski prihod, te ne bi išla izravno kompaniji, niti bi pomogla njenom razvoju. Gujaničić podsjeća da Telekom Srbija još nije izašao na burzu, iako su prije više od tri godine dionice podijeljene i provedeni svi tehnički uvjeti, pa ne postoje nikakve pravne niti tehničke prepreke da se to i dogodi.
1,4mlrd.
eura tražila je država za 51% dionica 2011. godine
Izlistavanje Telekoma Srbija na Beogradskoj burzi bi, tvrdi Gujaničić, bilo značajno i za razvoj tržišta kapitala koje je posljednjih nekoliko godina u velikoj krizi. Brokeri kažu da bi uspješna privatizacija i izlistavanje Telekoma Srbija na Beogradskoj burzi bio odličan poticaj i za druga javna poduzeća u procesu njihove transformacije. Srpska Agencija za privatizaciju objavila je 3. srpnja ove godine javni poziv za prikupljanje neobvezujućih ponuda za sudjelovanje u prodaji dionica državnog poduzeća Telekom Srbija.
Pravo na sudjelovanje u postupku imaju kompanije koje su posljednje tri godine pružale uslugu mobilne telefonije, a kao kvalifikacijski uvjet za sudjelovanje traži se i da zainteresirana kompanija u posljednej tri godine ima prihode od telekomunikacijskih usluga koji su veći od 500 milijuna eura, ili da je u posljednjih deset godina prikupila sredstva u iznosu većem od 500 milijuna eura, ili da je vrijednost imovine kojom upravlja na kraju 2014. iznosila najmanje dvije milijarde eura.
Krajem lipnja srpski premijer Aleksandar Vučić izjavio je da će prodaja Telekoma Srbije ovisiti o cijeni i da će se čekati da ona bude što bolja, te je najavio da novac od prodaje neće biti potrošen na pokrivanje proračunskog deficita, već u investicije i infrastrukturne projekte. Telekom Srbija ima šest povezanih tvrtki, među kojima Telekom Srpske, u kojem ima 65 posto vlasničkog udjela i Mtel u Crnoj Gori sa 83 posto udjela, a prošle godine Telekom Srbija je postao većinski vlasnik Dunav banke.
Drugi pokušaj privatizacije
Ne zna se koliko zapravo vrijedi Telekom Srbija
Prije četiri godine procjena vrijednosti Telekoma Srbija iznosila je 2,2 milijardi eura, a tadašnja vlada je za paket od 51 posto dionica kompanije tražila najmanje 1,4 milijarde eura, no kupca za tu svotu nije bilo. Prema mišljenju Milana Kovačevića, konzultanta za strana ulaganja, država koja sada ima 58,11%, ne bi trebala zadržati niti jednu dionicu Telekoma Srbija.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu