Dužnicima kojima u Sloveniji prijeti sudska naplata potraživanja morat će i nakon ovrhe na računu ostati 602 eura, što je iznos zakonski zajamčene minimalne mjesečne plaće, predviđa novi zakon o ovrhi koji je u četvrtak prihvatio slovenski parlament.
Sa zakonskim prijedlogom vlade, čiji je cilj zaštita socijalno osjetljivih slojeva, složile su se sve zastupničke skupine.
Ministar pravosuđa Goran Klemenčič kazao je da je takvo zakonsko rješenje na tragu načela socijalne države jer bolje nego do sada rješava pitanje osobnog dostojanstva i sigurnosti, što je i programski cilj sadašnje vlade. Banke svojim klijentima koji se nađu u ovrhi, a imaju minimalne prihode, više neće smjeti obračunavati troškove ovršnog postupka.
Novi zakon onemogućuje ovrhe minimalne neto plaće, a među primanja koja se ne mogu ovršiti ubraja i socijalne transfere, odnosno iznose pomoći i obiteljskih dodataka.
Desecima tisuća Slovenaca zbog neplaćenih računa prijete ovrhe, a samo na područja grada Maribora godišnje se podnese skoro dvije tisuća zahtjeva za ovrhu zbog neplaćenih komunalnih računa.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.602 EUR-a
Uključite se u raspravu