Zapakirane u ručnu prtljagu i ugurane u džepove jakna, grubo obrađene pločice zlata krišom se i sve češće iznose iz Kabula, što zbunjuje i afganistanske i američke dužnosnike koji se boje da su krijumčari novca pronašli novi način da ga izvuku iz zemlje.
Većina se zlata, prema navodima sigurnosnih službi i dužnosnika zračnih luka, prenosi na komercijalnim letovima za Dubai. Jedan je kurir, kako stoji u izvještaju o sigurnosti u zračnoj luci, na jutarnjem letu sredinom listopada nosio zlatne pločice teške gotovo 30 kilograma. Teret je vrijedio više od 1,5 milijuna dolara. Zlato se uredno prijavljuje na carini, a smije se prevoziti. Većina se čak zakonito prevozi jer trgovci zlata šalju star i oštećen nakit u Perzijski zaljev, a tamošnji ga zlatari obnavljaju. No trgovci zlatom iz Kabula te bivši i sadašnji zaposlenici zračne luke u Kabulu više nisu sigurni odakle to zlato potječe, jer se vrlo malo zlata iskapa u rudnicima u Afganistanu, te zašto se toliko zlata prevozi u Dubai. "Pokrenuli smo istragu, a ako se otkrije da se na taj način pere novac, svakako ćemo intervenirati", kaže Noorullah Delawari, guverner središnje afganistanske banke. Međutim, priznaje da se u ovoj fazi javljaju mnoga druga pitanja. "Ne znam odakle bi toliko zlata moglo doći, možda mi vi možete nešto o tome reći", kaže. Teško je shvatiti što se točno trenutno događa s afganistanskim gospodarstvom. Gotovo 90 posto financijskih aktivnosti odvija se izvan službenih banaka. Pisani su ugovori iznimka, račune rijetko tko izdaje, a statistički su podaci uglavnom nepouzdani. Pranje novca je, prema riječima afganistanskih i zapadnjačkih dužnosnika, vrlo raširena pojava. Problem s pošiljkama zlata prati znatno veći problem krijumčarenja gotovine. Godinama su letovi iz Kabula svakodnevno prevozili debele svežnje novčanica – dolara, eura, norveških kruna, saudijskih rijala i drugih valuta – nagurane u kovčege i zapakirane u kutije. Samo je lani, prema izvješćima afganistanske središnje banke, kroz zračnu luku prokrijumčarena gotovina u vrijednosti od 4,5 milijardi dolara.
Gotovina, a sad i zlato, najčešće se prevozi u Dubai. Mnogi bogati Afganistanci obitelj i novac šalju u taj emirat, a trgovci zlatom kažu da sve više Afganistanaca iz srednje klase novac i zlato šalje u Dubai dok se sve glasnije priča o poslijeratnom gospodarskom kolapsu. Afganistanski dužnosnik kaže da se "očito sumnja" da su za rast pošiljaka zlata u Dubai zaslužne brojne nezakonite aktivnosti – krijumčarenje opijuma, korupcija, talibanski porezi – koje su oblikovale afganistansko gospodarstvo. Također postoje naznake da se i Iran upetljao u trgovinu afganistanskim zlatom. Iran ovdje već kupuje dolare i eure kako bi zaobišao američke i europske sankcije. Trgovac Yahya iz Kabula kaže da drugi trgovci zlatom pomažu Iračanima da ovdje kupe zlato, a plaćaju im naftom ili iranskim rijalima. Afganistanski trgovci zlato potom prevoze u Dubai, gdje ga prodaju za dolare. Novac se zatim prevozi u Kinu, gdje se njime kupuje potrebna roba i krijumčari se natrag u Iran, kaže Yahya, koji se kao i mnogi Afganistanci koristi samo jednim imenom. Glavni direktor zračne luke M.Y. Rassuli kaže da su se pošiljke zlata povećale ljetos. "Da je riječ o pet ili o petsto kilograma, svejedno nije uobičajena stvar", kaže. "Upravo je zbog ovoga Afganistan prvi na svijetu po korupciji." Kako se ne zna koliko se zlata prevozi iz zemlje, ne može se izračunati ni vrijednost trgovine. No prema formularima zračne luke od posljednja dva tjedna listopada vidi se da je iz Afganistana u tom razdoblju prevezeno oko 250 kilograma zlata, a riječ je o vrijednosti od oko 14 milijuna dolara.
Matthew Rosenberg
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu