„(U opskrbi naftnim proizvodima) potpuno smo ovisni o uvozu … pa razvijamo itinerar za proizvodnju zelenog vodika”, objasnio je ministar za Reuters na konferenciji o energetskoj tranziciji u Tokiju.
Do kraja desetljeća planiraju proizvesti 500 tisuća tona zelenog vodika i udvostručiti proizvodnju do 2040. zahvaljujući „cjenovno povoljnoj, konkurentnoj električnoj energiji”, rekao je Juma.
Tri četvrtine proizvodnje mogli bi izvesti u zemlje srednje Azije.
Tadžikistan ima bogate vodne resurse, ali glečeri su se zbog klimatskih promjena počeli otapati, pa želimo do 2030. proizvoditi 10 posto struje iz drugih izvora, uključujući solarnu i energiju vjetra, objasnio je ministar, ne navodeći financijske detalje planova za proizvodnju zelenog vodika.
Do 2030. tadžikistanski kapaciteti za proizvodnju struje iz obnovljivih izvora trebali bi po njegovim riječima dosegnuti 10 gigavata.
Tadžikistan proizvodi struju gotovo isključivo u hidroelektranama, a potražnju za naftnim derivatima uglavnom podmiruje uvozom iz Rusije. Prema Međunarodnoj agenciji za energiju (IEA), koriste samo oko četiri posto hidropotencijala.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu