Nakon što su bile u padu tri uzastopna kvartala, globalne cijene hrane porasle su u lipnju i svibnju, približivši se povijesnim maksimumima, navodi se u izvješću Svjetske banke (WB).
Trenutne cijene pšenice pokazuju očekivanja da će se svjetska proizvodnja ove godine oporaviti u odnosu na prošlogodišnji pad. No, neizvjesnost na međunarodnom tržištu i dalje postoji jer bi nedavni nepovoljni vremenski uvjeti u sjevernoj i centralnoj Europi, Rusiji i Kini mogli utjecati na očekivani oporavak proizvodnje pšenice.
Na tržište može utjecati i neizvjesna situacija u Egiptu, najvećem uvozniku pšenice u svijetu. Do rasta cijena u periodu od veljače do lipnja došlo je do zbog loših vremenskih uvjeta, pada zaliha, deviznih kolebanja i politika javnih nabavki, zaključuje WB. Cijene riže u skromnom su padu zbog niza faktora, a na njih je utjecala dobra žetva na Tajlandu i u Vijetnamu koja je nadoknadila utjecaj povećane potražnje i pada zaliha u Indiji, Pakistanu, SAD i Južnoj Americi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu