Svjetska trgovina lani na rekordnih 32 bilijuna dolara

Autor: Poslovni dnevnik , 23. ožujak 2023. u 22:00
Trgovina robom prošle godine porasla je 10 posto, a uslugama 15 posto/Shutterstock

Trgovina robom porasla je lani oko 10 posto, na 25 bilijuna dolara, a još je snažnije uslugama, za 15 posto, na sedam bilijuna dolara.

Svjetska razmjena dobara i usluga dosegnula je u 2022. rekordnih 32 bilijuna dolara unatoč posustajanju u drugoj polovini godine zbog pogoršanog stanja u gospodarstvu i pojačane neizvjesnosti, izvijestila je Konferencija Ujedinjenih naroda za trgovinu i razvoj (UNCTAD).

Trgovina robom porasla je lani oko 10 posto, na 25 bilijuna dolara, a još je snažnije uslugama, za 15 posto, na sedam bilijuna dolara, procjenjuje UNCTAD. Međunarodnu razmjenu pomogli su uglavnom riješeni logistički problemi u lukama, veći transportni kapaciteti i pad troškova prijevoza na pretpandemijsku razinu.

U drugoj polovini godine razmjena se smanjila zbog pogoršanog stanja u gospodarstvu i pojačane neizvjesnosti. U zadnja tri prošlogodišnja mjeseca trgovina robom smanjila se za tri posto dok je trgovina uslugama ostala stabilna.

Svijetla točka bila je trgovina “zelenim” proizvodima koja je u drugoj polovini prošle godine porasla četiri posto, na 1,9 bilijuna dolara, navodi se u izvješću UN-ove agencije.

Trgovina automobilima na električni i hibridni pogon poskočila je u razdoblju od srpnja do prosinca za 25 posto, neplastične ambalaže za 20 posto, a vjetroturbina za 10 posto.

U skupini najvećih gospodarstava Rusija je u zadnja tri mjeseca prošle godine bilježila najveći pad izvoza zbog sankcija nakon ruske invazije na Ukrajinu u veljači 2022. i posljedične destabilizacije tržišta hrane i energije.

U prvoj polovini ove godine UNCTAD očekuje stagnaciju trgovine, dodajući da su izglede prigušili inflacija, rast kamatnih stopa i cijene energije, hrane i metala.

Najveći su rizik za trgovinu u 2023. geopolitičke napetosti, uključujući sukob Rusije i Ukrajine, ističu. Agencija je osnovana u Ženevi 1964. i fokusirana je na interese zemalja s niskim i srednjim dohotkom.

Komentirajte prvi

New Report

Close