Svjetska banka (WB) odobrit će Srbiji 250 milijuna dolara kredita za proračun ako do ljeta započne preustroj državnih poduzeća i to je jedini uvjet koji ova međunarodna institucija stavlja pred buduću vladu u Beogradu, izjavio je za Radioteleviziju Srbije (RTS) ravnatelj WB u Srbiji Tony Verheijen.
"Vlada Srbije ima devet mjeseci da krene s reformama kako bi izbjegla grčki scenarij, a dio tih reformi moraju biti i nepopularne mjere, poput smanjenja plaća u javnom sektoru", kazao je u intervjuu za RTS Verheijen dodajući da nakon početnog uhodavanja ostavlja vladi još šest mjeseci da započne "odlučne reforme".
"Reforme koje bi najbrže dovele do sređivanja stanja u proračunu i smanjenja deficita jesu smanjenje fonda zarada u javnom sektoru, smanjenje broja zaposlenih i rješavanje sudbine državnih poduzeća", naglašava čelnik Svjetske banke sugerirajući redoslijed temeljitog preustroja.
Verheijen ističe da su plaće u srbijanskom javnom sektoru "druge po iznosu među zemljama centralne i istočne Europe".
"Srbija je jedina zemlja gdje su te plaće uopće rasle u protekle tri godine. To je jedan od troškova koje vlada mora kontrolirati i gdje stvari može brzo mijenjati", ocjenjuje ravnatelj Svjetske banke u Srbiji, koji je na čelo misije ove financijske institucije došao u kolovozu 2013. godine i imao je uvid u rad aktualne srbijanske vlade, sada u tehničkom mandatu, rekonstruirane u rujnu prošle godine.
Po riječima Verheijena, dogovoreni kredit može stići i na ljeto, krene li vlada uspješno s restrukturiranjem pojedinih poduzeća. U suprotnome će, kako ističe, Srbija izgubiti kredibilitet, troškovi zaduživanja će porasti, a također i proračunski deficit.
"Time bi Srbija polako počela tonuti u spiralu koja bi na kraju mogla voditi do grčkog scenarija", upozorio je ravnatelj Svjetske banke u Srbiji.
Srbijanski ministar financija Lazar Krstić kazao je u siječnju da će manjak u državnoj blagajni za 2014. biti oko 1,6 milijardi eura, odnosno 4,6 posto bruto domaćeg proizvoda, te da je to "manje nego lani".
Fiskalno vijeće Srbije (FV) ocijenilo je u studenome da planirani državni proračun za 2014. ne odgovara stanju javnih financija i poručilo da su neophodne dodatne mjere štednje. Ozbiljnost situacije u kojoj se nalaze javne financije u Srbiji nalaže odlučnije mjere od onih koje predviđaju Zakon o proračunu za 2014. i fiskalna strategija, bila je sugestija Fiskalnog vijeća, neovisnog tročlanog državnog tijela odgovornog parlamentu, koji bira njegov sastav i pred kojom članovi FV prisižu na dužnost.
Vijeće je u studenome 2013. ocijenilo da je planirani deficit u 2014. godini od 7,1 posto bruto društvenog proizvoda (BDP) previsok te da još nema jasnog plana za rješavanje problema najvećih domaćih poduzeća koja su u milijunskim gubicima, poput Srbijagasa, koji duguje više od milijardu eura, a državu će vraćanje kredita samo ove tvrtke stajati 2014. oko 150 milijuna eura.
Osim neophodnih dodatnih ušteda, FV sugerira da treba čim prije uvesti red u poslovanje javnih i državnih produzeća i banaka na koje se troše velike sume iz proračuna te pokrenuti strukturne reforme, među kojima i mirovinsku, kako bi se napravio održiv plan srednjoročnih ušteda.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu