Prvi put sude jednoj velikoj banci zbog pranja mafijaškog novca

Autor: Tomislav Pili , 08. veljača 2022. u 13:10
Banka je poručila kako je uvjerena da je njezina bivša zaposlenica nevina/Reuters

Credit Suisse jučer se počeo braniti od optužbi da je oprao 140 milijuna franaka.

Credit Suisse jučer se našao na optuženičkoj klupi kao prva velika banka u Švicarskoj kojoj se sudi zbog kaznenog djela. A optužba koju švicarski tužitelji banci stavljaju na teret nije nimalo bezazlena – Credit Suisse je navodno između 2004. i 2008. služio kao “praonica” novca za bugarsku narkomafiju koja je novac zarađen preprodajom kokaina donosila doslovno u torbama.

Tužiteljstvo traži da banka isplati odštetu od 42 milijuna franaka, dok iz Credit Suissea poručuju da će se žestoko braniti u sudnici.

Hrvač i kokain
Kako prenosi Reuters, slučaj je privukao veliku pažnju javnosti u Švicarskoj jer se ovo suđenje smatra testom koliko je tamošnje pravosuđe spremno u budućnosti zauzeti tvrđi stav prema velikim bankama, jednim od temelja švicarskog gospodarstva.

U optužnici na više od 500 stranica u središtu je priče nekadašnja bugarska hrvačka zvijezda Evelin Banev te njegove veze sa dva nekadašnja zaposlenika Credit Suissea.

Banev je nakon pada komunizma ostao bez financijske potpore za svoje bavljenje sportom, pa je potražio “pomoć” kriminalnih skupina koje su zauzvrat tražile da organizira krijumčarenje desetaka tona kokakina iz Južne Amerike.

46

milijuna franaka odštete traži tužiteljstvo

Od 2002. do 2012. Banev je uvezao velike količine droge u Europu, koristeći brodove, zrakoplove i ljude-mule voljne prenijeti desetke paketića u svojim želucima. Zbog krijumčarenja droge osuđen je u odsutnosti 2017. u Italiji na 20 godina zatvora, a godinu kasnije i u Bugarskoj zbog pripadnosti organiziranom kriminalu.

Ruci pravde Banev je bio nedostupan sve do lanjskog rujna kada je uhićen u Ukrajini, a bugarsko pravosuđe traži njegovo izručenje. Prema tvrdnjama švicarskih tužitelja, zaposlenica Credit Suissea za koju je objavljen samo inicijal E. zbog švicarske regulative o zaštiti osobnih podataka pomogla je bugarskoj bandi u pranju 16 milijuna franaka te je pomogla u prikrivanju transakcija nezakonitog porijekla vrijednih više od 140 milijuna franaka.

E. je sudjelovala u pranju novca unatoč “snažnim indicijama da se radi o imovini stečenoj nezakonitim aktivnostima”, stoji u optužnici. Ako bude proglašena krivom, E. prijeti zatvorska kazna do pet godina zatvora.

No, Credit Suisse mogao bi proći s maksimalnom kaznom od 5 milijuna franaka, daleko manjom nego da mu se sudi, primjerice, u SAD-u. Gregorie Mangeat, odvjetnik optužene E., nije želio prije početka suđenja išta komentirati za medije, izjavivši tek da je njegova klijentica odbila priznati bilo kakvu krivnju.

Banka sa 166-godišnjom tradicijom u izjavi pred sudom prije početka suđenja izjavila je kako “bezrezervno odbacuje sve optužbe koje joj se stavljaju na teret i uvjerena je da je njezina bivša zaposlenica nevina”, prenosi Bloomberg.

Donosili torbe novca
Credit Suisse naime tvrdi da je bila uvjerena kako Banev sa svojim suradnicima vodi legalne poslove u građevinarstvu, leasingu i hotelijerstvu.

No, istraga je utvrdila da su članovi bugarske banke u banku donosili torbe novca koje su polagali u privatne sefove, a kasnije prebacivali na račune. No, pri tome su uplaćivali manje iznose kako ne bi prešli prag nakon kojeg banka zakonski mora provjeriti porijeko novca, prema regulativi o sprečavanju pranja novca.

Da se njihov klijent baš ne bavi zakonitim poslovima, banci je postalo jasno 2007. kada je Banev uhićen u Bugarskoj, a istražitelji su zatražili od banke podatke o njegovim računima, navode Reutersovi izvori. No, dok je pristigla odluka o zamrzavanju računa, većina novca već je bila podignuta. 

Komentirajte prvi

New Report

Close