Švedski fintech div Klarna odgodio IPO na američkoj burzi

Autor: T. I. , 07. travanj 2025. u 08:53
Klarna je lani ostvarila prihod od 2,8 milijardi dolara, što je rast od 24 posto, dok je neto dobit iznosila 21 milijun dolara, što je veliki zaokret u odnosu na neto gubitak od 244 milijuna dolara u 2023./Shutterstock

Tvrtka je svoju inicijalnu javnu ponudu stavila na čekanje zbog trenutačnih tržišnih turbulencija i bez novog datuma

Klarna i StubHub, tehno tvrtke, odgodile su svoje dugo očekivane planove za izlazak na burzu nakon što je predsjednik Donald Trump svojom objavom o sveobuhvatnim carinama izazvao potrese na američkim tržištima, izvijestio je CNBC. Tvrtke su svoje inicijalne javne ponude stavile na čekanje zbog trenutačnih tržišnih turbulencija, a prema izvorima, nisu odredile vremenski okvir za nastavak procesa. Obje kompanije podnijele su svoje prospekte za inicijalnu javnu ponudu (IPO) tijekom posljednjih nekoliko tjedana.

Klarna je ključni akter u europskom fintech ekosustavu, s kako stoji na njihovim stranicama, 93 milijuna korisnika i preko 675.000 maloprodajnih partnera. Svakodnevno obrađuje više od 2,9 milijuna transakcija, omogućujući fleksibilne opcije plaćanja poput “kupi sada, plati kasnije”, odnosno kreditiranje plaćanja. Klarna je bila najvrjednija privatna fintech tvrtka u Europi s procjenom vrijednosti od 46 milijardi dolara 2021. godine, u korona krizi. Iako je ta vrijednost pala na 6,7 milijardi dolara 2022., tvrtka se oporavila te su sadašnje procjene vriejdnosti zaustavljene na 15 milijardi dolara.

Klarna je planirala je izaći na Njujoršku burzu pod oznakom KLAR. Online tržište ulaznica StubHub trebalo je debitirati na NYSE pod oznakom STUB, te se pripremalo započeti svoju roadshow prezentaciju u ponedjeljak, prema izvorima CNBC-a.

Podsjetimo, Trump je u srijedu potpisao izvršnu naredbu kojom uvodi recipročne carine nizu svjetskih zemalja. Objava je izazvala pad tržišta koji se nastavio pogoršavati. Odgode IPO-a, predstavljaju veliki udarac za venture capital tvrtke koje su računale na revitalizirano IPO tržište tijekom Trumpove administracije.

Klarna je u svom prospektu navela potencijalne carine kao faktor rizika. Kompanija je napisala: “Pad općeg gospodarskog okruženja ili sporiji tempo ekonomskog rasta, uključujući zbog promjena u međunarodnim trgovinskim politikama, multilateralnim trgovinskim sporazumima ili uvođenju novih carina, poreza i drugih ograničenja globalnoj trgovini, ili promjenama u imigracijskim politikama ili migracijskim obrascima, može dovesti do smanjene potrošnje i negativno utjecati na financijsko stanje naših trgovaca.”

Hinge Health očekivao je pokretanje svoje IPO roadshow prezentacije krajem mjeseca. Tvrtka je u svojoj prijavi navela da carine predstavljaju jedan od faktora koji “mogu ograničiti sposobnost rasta poslovanja i negativno utjecati na rezultate poslovanja.”

Inače, CoreWeave, tvrtka za infrastrukturu umjetne inteligencije, pak, uspjela je debitirati prošlog tjedna i postala prva tehnološka tvrtka s venture capital podrškom u SAD-u koja je prikupila oko milijardu dolara u IPO-u od 2021. godine. No, CoreWeave je smanjio cijenu IPO-a uoči ponude, a zatim imao teška prva dva dana na tržištu. Trgovanje od tada bilo je iznimno nestabilno, s padom dionica od 13 posto u petak, ostavljajući ih 18 posto iznad početne cijene IPO-a, piše CNBC.

Startup za digitalnu fizikalnu terapiju Hinge Health također je podnio zahtjev za izlazak na burzu. Porast broja IPO prospekta podigao je optimizam na Wall Streetu da će se otvoriti vrata za rastuće tehnološke tvrtke. No to je bilo prije Trumpovog poteza s uvođenjem carina.

Komentirajte prvi

New Report

Close