Više od trećine Europljana spremno se upustiti u rizik samozapošljavanja, dok je na to spremno više od polovice Hrvata.
Pokazali su to podaci istraživanja Eurobarometra o poduzetništvu u Europi i izvan nje. Zanimljivo je što bi se u poduzetničke vode upustilo 37 posto Europljana, a što je poprilično manje nego u istraživanju 2009. kada bi ih se na to odvažilo 45 posto. S druge strane poduzetnička euforija u Hrvatskoj jača pa bi svoj posao pokrenulo 54 posto Hrvata, dok ih je 2009. na to bilo spremno 40 posto.Od država članica Europske unije u postocima više potencijalnih poduzetnika ima samo Litva – 58 posto, a čak je i drugoplasirana Grčka sa 50 posto iza Hrvatske.Studija je pokazala kako je samozapošljavanje u pravilu popularnije izvan Europske unije, gdje su apsolutni favoriti Turci (82%), a slijede ih Brazilci (63%), Kinezi (56%), a čak su i Južnokorejci (53%) iza Hrvata. Nasuprot tome čak 73 posto Norvežana radije bi imalo posao, nasuprot 23 posto onih koji su se spremni okušati u poduzetništvu. Sličan trend vlada cijelom Skandinavijom, pa pa tako zaposleno želi biti 74 posto Šveđana i 73 posto Finaca. Općenito, zaposleno želi biti 58% Europljana. Nadalje, istraživanje je pokazalo kako bi se za samozapošljavanje odlučilo više muškaraca nego žena (42 naspram 33 posto), dok bi žene radije bile zaposlene (63 naspram 53 posto).
Također su mlađi ispitanici bili skloniji samozapošljavanju, njih 45 posto u dobnoj skupini od 15 do 24 godine nasuprot 35-37 posto u ostale tri dobne skupine.
Najveća prepreka pokretanju svoga posla je strah od bankrota. Tako čak 43 posto ispitanika u EU ne bi se upuštalo u posao zbog straha od bankrota, što je ipak šest postotnih poena manje nego u istraživanju 2009. godine. Druga velika prepreka je neredovit prihod, što je prepreka za 33 posto ispitanika u EU, iako je i njih sedam posto manje nego u istraživanju 2009.Većina ispitanika u EU (79%) smatra da je teško pokrenuti posao zbog nedostatne financijske podrške i složenih birokratskih procedura (72%). Zanimljivo je i što 51 posto ispitanika u EU smatra kako je teško dobiti odgovarajuće informacije za pokretanje posla. Nasuprot tome 87 posto ispitanika koji su pokrenuli posao kaže da ih je na to ponukala dobra poslovna ideja.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Prihvatiti taj rizik, kratkoročno je odgađanje situacije u onom okviru kakvom je ne želimo. No istovremeno, u ovom trenutku, to su potezi očajnika jer s druge strane čeka besmislena administracija i porezni sustav koji Vam,zdravorazumski, neće dopustiti ikakav poslovni prosperitet. Ovakva konstatacija nije isključiva i oni pojedinačni, rijetki primjeri u masi propalih biti će dokaz da iznimka određuje pravilo. Pišem potaknut osobnim iskustvom nakon kojeg sam se spustio na zemlju što se tiče rada u RH
Uključite se u raspravu