S više od pet i pol sati zakašnjenja čelnici zemalja članica započeli su u četvrtak navečer summit, na kojem hrvatski premijer Zoran Milanović sudjeluje kao promatrač, a koji je posvećen višegodišnjem proračunskom okviru EU-a za sljedeće sedmogodišnje razdoblje od 2014. do 2020.
Summit, koji je trebao započeti u 15 sati, započo je oko 20.45. Tih skoro šest sati proteklo je u konzultacijama kako bi predsjednik Europskog vijeća Herman Van Rompuy mogao na početku sastanka izići s konkretnim prijedlogom sedmogodišnjeg proračuna. Iz diplomatskih izvora se doznaje da nije došlo do približavanja stajališta zemalja članica te da je Van Rompuy odustao od toga da na početku sastanka iziđe s konkretnim prijedlogom. Razgovori o proračunu nastavili su se na plenarnom sastanku te na radnoj večeri.
Čelnici zemalja članica i hrvatski premijer Zoran Milanović, koji na summitu sudjeluje kao promatrač, ušli su u u ranim popodnevnim satima u zgradu Vijeća Europske unije i započeli niz sastanaka u različitim formatima. Premijer Milanović sudjelovao je na sastanku čelnika "prijatelja kohezije", neformalne skupine zemalja koje iz europskog proračuna dobivaju više nego što u njega uplaćuju. Francuski predsjednik Francois Hollande sastao se s premijerima Španjolske i Italije Marianom Rajoy i Marijom Montijem, koji traže da se u eurpopskom proračunu osiguraju sredstva za poticanje gospodarskog rasta.
Njemačka kancelarka Angela Merkel do sada je razgovarala s Hollandom, britanskim premijerom Davidom Cameronom, predsjednikom Europskog vijeća Hermanom Van Rompuyem i predsjednikom Komisije Joseom Manuelom Barrosom. U razgovorima o višegodišnjem proračunskom okviru, zemlje članice tradicionalno su podijeljene u dvije skupine – one koje u europski proračun uplaćuju više nego što dobiju i one koje dobiju više nego što daju. Prva skupina, koja se neformalno naziva "prijatelji boljeg trošenja", a neki ih nazivaju i "klub škrtaca", traži da u vremenima štednje i proračunskih rezova ni europski proračun ne može biti iznimka. Druga skupina, "prijatelji kohezije", u kojoj je i Hrvatska, nastoji se izboriti da mjere štednje u proračunu EU-a ne idu na štetu kohezijskih sredstava iz kojih se financiraju projekti namijenjeni smanjivanje razlike između bogatih i siromašnih regija u Uniji.
>>EU: Postignut okvirni dogovor o proračunu 2014.-2020.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu