Sukob naprednjaka i demokrata zaustavio vjetropark u Kovinu

Autor: Poslovni dnevnik , 26. lipanj 2014. u 22:01
Od gradnje vjetroparka kapaciteta 145 megavata Kovin je trebao imati veliku korist

Procedura izdavanja dozvole za vjetropark u Kovinu trajala je pet godina, no najveća investicija u Srbiji sada je dovedena u pitanje.

Nakon što je srpsko Ministarstvo građevinarstva ukinulo pravosnažnost građevinske dozvole američkoj kompaniji Continental Wind Srbija (CWP) za izgradnju vjetroparka vrijednog 300 miliona eura, koju je prethodno odobrio Sekretarijat za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu životne sredine Vojvodine, otvorilo se novo poglavlje u sukobu beogradske središnje vlasti i vojvođanske vlade.

Procedura izdavanja dozvole za vjetropark u Kovinu trajala je pet godina, no investicija je sada dovedena u pitanje zbog čega je vlada Vojvodine optužila administraciju Srbije za ugrožavanje najveće investicije u zemlji. "Potpuno je neprihvatljivo da se na ovaj način ugrožava investicija u jednom od najvažnijih sektora obnovljivih izvora energije, koja čini polovinu ukupnih stranih ulaganja u prošloj godini", ističe se u priopćenju Pokrajinskog ureda za odnose s javnošću te se dodaje da se takvim postupcima šalje iznimno loša poruka svim zainteresiranim investitorima. Tajništvo za urbanizam, graditeljstvo i zaštitu okoliša Vojvodine dozvolu za vjetropark izdalo je na temelju dokumentacije koju je investitor dostavio u skladu s važećim zakonom o planiranju i izgradnji, tvrde Vojvođani.

 

300milijuna

eura vrijedan je vjetropark u Kovinu kojeg želi graditi Continental Wind Srbija

Međutim, vlast u Beogradu kaže da su inicijativu za ukidanje dozvole podnijele Elektromreže Srbije jer dozvolom nisu obuhvaćeni objekti za prijenos energije. Poništenje dozvole za gradnju vjetroparka u Kovinu, koju Continental Wind Srbija ima već godinu dana, veliko je i neugodno iznenađenje, kažu u američkoj kompaniji jer je dobivena u okviru svih zakonskih normi. Ipak, CWP ne namjerava odustati jer je u projekt uložio osam milijuna eura, prenose vojvođanski mediji i dodaju da su i u Kovinu zabrinuti zbog ovakvog razvoja događaja. Naime, još prije pet godina potpisan je ugovor o suradnji kojim je predviđeno da 70 posto zaposlenih na gradnji vjetroparka kapaciteta 145 megavata bude iz Kovina i da dva posto godišnje dobiti ide u općinski proračun.

Svađa oko vjetroparka kulminacija je sukoba između vojvođanske vlade koju vodi Demokratska stranka (DS) Bojana Pajtića i srpske vlade Aleksandra Vučić, čelnika Srpske napredne stranke (SNS). SNS optužuje DS za loše upravljanje vojvođanskim institucijama, a ranije su prikupljali potpise za smjenu te vlade i optuživali Pajtića za isplatu poticaja tvrtki koja nije počela proizvodnju. Srpska vlada je poslije izbora preuzela upravljanje novosadskim izdavačkim holdingom Dnevnik iz vojvođanskih ruku. Imenovan je novi Nadzorni odbor kojeg čine članovi vlade Srbije i Grada Novog Sada, u kojem je na vlasti SNS.

Komentirajte prvi

New Report

Close