U vrijeme kada se sudbina TikToka nalazi na prekretnici, sve oči uprte su u čovjeka koji se rijetko nalazi u središtu pozornosti – Zhang Yiminga, osnivača ByteDancea, tvrtke koja stoji iza popularne društvene mreže. Iako je 2021. godine napustio pozicije izvršnog direktora i predsjednika, Zhang i dalje drži ključne niti odlučivanja u svojim rukama zahvaljujući dionicama s pravom glasa koje mu osiguravaju stvarnu kontrolu nad kompanijom. Navodno, iako kompanija to ne objavljuje, posjeduje 20 posto dionica ByteDancea, što bi bio najveći pojedinačni paket, uz najveće pravo glasa.
Povukli se iz posla s igrama
Zanimljivo je kako se Zhang, nakon predaje vodstva svom fakultetskom kolegi i suosnivaču Liang Rubou, povukao u Singapur, no njegova uključenost u strateške odluke nije jenjavala. Posebno se to očituje u njegovom angažmanu oko razvoja umjetne inteligencije i širenja međunarodnih podatkovnih centara. Prošle je godine, primjerice, donio odluku o povlačenju ByteDancea iz većine poslova vezanih uz igre, a viđen je i na ključnim sastancima s vodećim ljudima kompanije u Tokiju, piše The Information.
Zaposlenici ByteDancea opisuju ga kao nekarizmatičnu osobu blagog ponašanja, iza kojeg se krije gotovo matematička privrženost podacima i logici. Njegovu poziciju dodatno učvršćuje krug odanih visokih rukovoditelja koji su dugo u tvrtki, poput Zhang Lidonga koji nadzire monetizaciju, Fione Zhi na čelu proizvoda TikToka, te Boba Kanga koji vodi poslove e-trgovine.
Distanaca prema kineskoj vladi
Zhangov stil vođenja postao je posebno zanimljiv u kontekstu trenutne krize oko TikToka. Odlučio je voditi bitku samostalno, držeći na distanci kako zabrinute investitore koji posjeduju 58% dionica, tako i kinesku vladu. Njegovi odnosi s investitorima postali su još udaljeniji tijekom posljednjih godina, a namjerno je održavao distancu i prema kineskoj vladi.
Sada se nalazi pred možda najvećim izazovom – hoće li prodati TikTok ili dopustiti njegovo gašenje u SAD-u, gdje aplikacija ima preko 170 milijuna korisnika. Njegovo prethodno iskustvo iz 2020. godine, kada je razmatrao prodaju američkog dijela TikToka Microsoftu, izazvalo je oštre kritike u Kini, gdje su ga nazivali izdajnikom.
ByteDance zasad, ostaje pri stavu da će nastaviti pravnu borbu, no konačna odluka leži u Zhangovim rukama – uz neizbježno odobrenje kineske vlade, koja kontrolira izvoz algoritama razvijenih u Kini.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu