Za subvencije za nova radna mjesta u proračunu Srbije ove godine planirano je 15 milijardi dinara (oko 127 milijuna eura), što je oko 2,5 milijardi dinara više nego prošle godine i najviše u posljednjih dvanaest godina od kada su subvencije uvedene.
Međutim, od ove godine poticaji će se dodijeljivati prije svega za zapošljavanje radnika u tvornicama, a dijelom i za IT sektor, a ne više i za usluge međunarodne trgovine i hotelskog smještaja.
Najmanje u Beogradu
Uredbom o određivanju kriterija za dodjelu poticaja zbog privlačenja izravnih ulaganja predviđeno je da osim za otvaranje novih radnih mesta u proizvodnji poticaji mogu biti dodijeljeni i za usluge servisnih centara i podršku poslovnim operacijama. To su usluge koje se putem informacijsko-komunikacijskih tehnologija pružaju uglavnom korisnicima izvan Srbije. Da bi se dobio poticaj treba uložiti najmanje bude 150.000 eura i zaposliti 15 novih radnika.
Kada je riječ o poticajima za proizvodni sektor, ništa nije promijenjeno u odnosu na 2018. godinu. Investitori koji ulažu u najrazvijenije sredine, kao što su Beograd, Novi Sad, Kragujevac, Niš, Subotica, Užice ili Čačak, dobit će 3000 eura po radnom mjestu, ako ulože 500.000 eura u proizvodnju i zaposle 50 ljudi.
Oni koji ulože u gradovima koji se svrstavaju u drugu grupu razvijenosti mogu dobiti 4000 eura po novom radnom mjestu, ali trebaju investirati 400.000 eura i zaposliti najmanje 40 ljudi.
Za otvaranje tvornice u gradovima u trećoj grupi razvijenosti subvencije od 5000 eura dobivaju se za investiranje 300.000 eura i otvaranje najmanje 30 radnih mjesta. Gradovi i općine u četvrtoj grupi razvijenosti investitorima donose 6000 eura po radnom mjestu, ako ulože najmanje 200.000 eura i otvore 20 novih radnih mjesta.
Autoindustrija prednjači
Čak 7000 eura za otvaranje radnog mjesta dobit će poduzetnici u siromašnim područjima kao što su Babušnica, Bela Palanka, Bujanovac, Vladičin Han ili Tutin. Očekuje se ulaganje 100.000 eura i zapošljavanje 10 ljudi. Prema podacima Razvojne agencije Srbije od 2007. privučena su izravna strana ulaganja vrijedna 22,8 milijardi eura, a najviše je investirano u automobilsku industriju.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Molim da jedanput objavite nešto o Makedoniji, strašno smo zainteresirani.
ovo je najsvježije
Molim da jedanput objavite nešto o Makedoniji, strašno smo zainteresirani.
aupm
Uključite se u raspravu