Iako ga krasi imidž socijalno osjetljive kompanije, japanski proizvođač autombila Subaru svoj streloviti uspjeh posljednjih godina zaslužuje jeftinoj imigrantskoj radnoj snazi iz sive zone tržišta rada.
Prihodi Subarua u posljednjih su se četiri godine udvostručili na 23 milijarde dolara, a dobit je skočila s 200 milijuna na 3,4 milijarde dolara. Ono što je manje poznato jest da je rezultat ostvaren na vrlo malim plaćama radnika iz Bangladeša, Nepala i Kine, piše Reuters. U tvornici u gradu Oti strani su radnici plaćeni upola manje od japanskih radnika odnosno 6,6 dolara po satu, a kod Subaruovih dobavljača dijelova dobivaju tek trećinu iznosa – 3,3 dolara po satu. Međutim, Subaru nije usamljen u korištenju jeftine radne snage.
Zbog sve izraženijeg manjka domaće radne snage zbog starenja stanovništva te restriktivnog legalnog useljavanja u Japan, tamošnje kompanije koriste sivo tržište rada zapošljavajući tražitelje azila ili mlade koji dolaze kroz programe trogodišnjeg pripravništva. Taj se program već našao na meti kritika Ujedinjenih naroda, a prema Reutersovim kalkulacijama, Subaru zapošljava 339 kineskih pripravnika. Na njihovim plaćama godišnje štedi gotovo četiri milijuna dolara. Subaru je odbio komentirati ove procjene. Također su poručili kako su strani radnici u njihovim tvornicama tretirani jednako kao i japanski kolege, piše Reuters.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu