Najava premijera Aleksandra Vučića o privatizacije manjinskog dijela Elektroprivrede Srbije (EPS) izazvala je nezadovoljstvo sindikata i stručne javnosti u Srbiji koji drže da EPS ne bi trebalo prodati u dijelovima, već da treba naći strateškog partnera koji bi s EPS-om ulagao u izgradnju novih proizvodnih kapaciteta.
"Premijer Aleksandar Vučić ostao je nedorečen kada je govorio o privatizaciji EPS-a, ne znamo na koje je dijelove mislio, ali držim da se to odnosilo na koncesiju za ugljenokop Radljevo i izgradnju nove TE Nikola Tesla B3 u Obrenovcu, odnosno o ulasku strateških partnera u suradnju s EPS-u na izgradnji novih energetskih objekata", rekao je Tanjugu predsjednik Sindikata radnika EPS-a Milan Đorđević. Sindikatu je ulazak strateškog partnera prihvatljiv, ali ne i da postane manjinski vlasnik koji bi postavljao većinu menadžmenta u EPS-u, kaoš to je najavio Vučić.
Privatizacija bi bila dobra za državu, ali ne i za građane jer bi se cijena struje znatno povećala, a isključenja bi bila mnogo stroža, rekao je Đorđević."Najbolje bi bilo da sami vodimo EPS, koji treba reorganizaciju i dobar menadžment da bi postao zdrava kompanija koja će bez privatizacije ulagati u nove kapacitete jer ima dosta mogućnosti za to. Rizik je da EPS od manjinskog prijeđe u većinsko vlasništvo stranog partnera", rekao je profesor Elektrotehničkog fakulteta Nikola Rajaković.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu