Strane tvrtke izvlače novac iz Kine bržim tempom negoli ga ulažu, pokazuju službeni podaci. “Strepnje oko geopolitičkog rizika, neizvjesnosti politike i sporijeg rasta Kine tjeraju tvrtke da razmišljaju o alternativnim tržištima”, smatra Nick Marro iz Economist Intelligence Unita (EIU).
Kina je, naime, zabilježila manjak od 11,8 milijardi dolara u stranim ulaganjima u posljednjem tromjesečju što je prvi put od početka vođenja evidencije 1998., prenosi BBC što sugerira da strane tvrtke ne reinvestiraju svoju dobit u Kini, već sele novac iz zemlje.
Primjerice, švicarski proizvođač industrijskih strojeva Oerlikon lani je iz Kine povukao 250 milijuna franaka (277 milijuna dolara), premda im Kina i dalje ostaje ključno tržište. Zbog poremećaja u lancu opskrbe tijekom Covida, primjerice, Apple, koji većinu svojih iPhonea proizvodi u Kini tada je diverzificirao svoj opskrbni lanac preselivši dio proizvodnje u Indiju.
Marro vjeruje da je sve više tvrtki tako postupilo i ove godine, dok su napetosti između Kine i SAD-a rasle s novim izvoznim ograničenjima sirovina i tehnologije potrebne za izradu naprednih čipova.
Poduzeća također razmatraju utjecaj kamatnih stopa. Dok, svjetske središnje banke, uključujući američku i europsku povećavaju kamatne stope kako bi se uhvatile u koštac s inflacijom, Kina reže troškove zaduživanja kako bi podržala svoje gospodarstvo i posrnuli sektor nekretnina.
Strane tvrtke, umjesto reinvestiranja zarade u zemlju, troše novac, pojašnjavaju iz gospodarske komora EU u Kini i naglašavaju: “oni s viškom gotovine i zarade u Kini sve više prenose ta sredstva u inozemstvo, gdje će ostvariti veći povrat ulaganja u usporedbi s ulaganjima u Kini”.
Primjerice, kanadska tvrtka za zrakoplovnu elektroniku Firan Technology Group uložila je do 10 milijuna kanadskih dolara (7,2 milijuna dolara) u Kinu tijekom posljednjeg desetljeća, a povukla je 2,2 milijuna kanadskih dolara iz zemlje prošle godine i u prvom kvartalu 2023.
“Ne napuštamo Kinu. Ulažemo i razvijamo naše poslovanje tamo, a uzimamo sav višak novca za ulaganje drugdje u svijetu”, tvrde iz tvrtke, a prenosi BBC.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu