Strana ulaganja u Njemačkoj na novoj rekordnoj razini

Autor: Poslovni.hr/Hina , 14. svibanj 2024. u 17:00
FOTO: REUTERS/Arnd Wiegmann

Strane tvrtke prošle su godine najavile rekordan iznos novih ulaganja u Njemačkoj, unatoč padu gospodarske aktivnosti i visokim cijenama energije, pokazala je u utorak analiza savezne razvojne agencije Germany Trade and Invest (GTAI).

U 2023. godini iznos novih ulaganja vezan za pokretanje odnosno proširenje poslovanja dosegnuo je 34,8 milijardi eura, što je povećanje za više od trećine u odnosu na dosad rekordne 25,3 milijarde eura u 2022., podaci su agencije.

“Iznos ulaganja zamjetno je uvećan”, rekao je Reutersu direktor GTAI-a Achim Hartig.

U osam projekata investicije su se mjerile u milijardama eura, a prednjačila je tajvanska grupacija poluvodiča TSMC koja planira uložiti 10 milijardi eura u novu tvornicu u Dresdenu. Američki proizvođač čipova Wolfspeed želi uložiti tri milijarde eura na tvornicu u saveznoj zemlji Saarland, a američka računalna tvrtka Apple planira milijardu eura uložiti u proširenje svog europskog centra za dizajniranje čipova u Muenchenu.

U drugim sektorima, američka farmaceutska grupacija Eli Lilly troši oko 2,3 milijarde eura na svoju novu tvornicu u Alzeyu u saveznoj zemlji Porajnje-Falačka, a energetska grupacija BP planira utrošiti čak 6,8 milijardi eura na dvije vjetroelektrane u Sjevernom moru. Investicije u tri podatkovna centra u Berlinu, Wustermarku u Brandenburgu i u Hanauu u Hessenu također bi trebale biti veće od milijardu eura.

Više novca, manje projekata

Prošle je godine najavljeno ukupno 1759 projekata, prema GTAI-u, koji u svoju statistiku uključuje pokretanje novih i proširenja postojećih poslovanja, ali ne i preuzimanja i spajanja.

Broj projekata lani je tako smanjen za jedan posto, odnosno za 24 projekta u odnosu na brojke iz 2022. godine.

„U svijetu su izravna strana ulaganja pala za 2,6 posto, u Europi za čak 7,4 posto, a u zapadnoj Europi za 8,8 posto”, rekao je Hartig. “Dakle, povećavamo tržišni udio”.

Dvije trećine projekata mogu se svrstati u područje transformacijskih tehnologija, poput baterija, zelene energije ili digitalizacije. “Njih trebamo kako bismo postigli da Njemačka bude klimatski neutralna do 2035.”, rekao je Hartig, dodajući da je dostupnost obnovljive energije veliki plus za privlačenje takvih tvrtki, unatoč visokim porezima i troškovima električne energije.

SAD je lani ostao najveći strani investitor u Njemačkoj, s 235 projekata, no njihov je broj smanjen za 16 posto u odnosu na 2022. zbog snažne potpore  izdašnog programa subvencija koji omogućava američki zakon o smanjenju inflacije (IRA), rekao je stručnjak GTAI-a Thomas Bozoyan. “Zbog njega su domaća ulaganja u SAD-u postala atraktivnija”, dodao je.

Švicarska je u 2023. zauzela drugo mjesto, s 202 projekta, a u stopu ju prati Kina, s 200 projekata, najvećom brojkom od 2017. godine.

Komentirajte prvi

New Report

Close