Srbijanskog državno odvjetništvo pokrenulo je istragu zbog prisluškivanja predsjednika Tomislava Nikolića i prvog potpredsjednika vlade Aleksandra Vučića nakon što je otkriveno da je u upravi kriminalističke policije naređeno prisluškivanje njihovih telefona, izvješćuju u petak beogradski mediji.
Sigurnosno-informativna agencija (BIA) obavijestila je vicepremijera Vučića da je "prije tri dana dio ministarstva unutarnjih poslova izdao nalog da mu se prisluškuje telefon", a da predsjednika Nikolića "prisluškuju duže vrijeme", izvjestila je Radio-televizija Srbije.
Istovremeno, list "Blic" tvrdi da je "Uprava kriminalističke policije (UKP) prije tri dana naložila prisluškivanje telefona" potpredsjednika vlade Aleksandra Vučića, te da "zbog ovog nezapamćenog incidenta prije uhićenje najviših dužnosnika srbijanske policije".
Ministar unutarnjih poslova, ujedno i srbijanski premijer Ivica Dačić i direktor policije Srbije Milorad Veljović nisu znali za ovu naredbu, navodi "Blic", naglašavajući da je riječ o "nezapamćenom skandalu u policiji".
Afera je, tvrdi ovaj list, otkrivena u srijedu, kad je dokument s potpisom načelnika UKP-a Rodoljuba Milovića, kojim je naloženo uzimanje izlista Vučićeva telefona, na zasad tajanstven način došao u njegove ruke. "Originalni dokument naredbe za prisluškivanje Vučićevog telefona je izravno izvađen iz predmeta i odnijet Vučiću", koji je, inače na čelu Ureda za koordiniranje rada službi sigurnosti Srbije, a ujedno vladin koordinator za borbu protiv korupcije.
I predsjednik i vicepremijer su se, u samo dva dana, požalili srbijanskim medijima da ih se prisluškuje – Nikolić prije dvije večeri u emisiji "Svjedok" RTS-a, a Vučić današnjim "Večernjim novostima", tvrdeći da je život njegove obitelji "pretvoren u pakao".
"Mi smo tu upali u zmijsko gnijezdo, među ljude koji koriste visoke funkcije u mnogim službama da gospodare životima, među ljude koji su se drznuli da prisluškuju najprije mene, pa onda i Aleksandra Vučića. To se mora istražiti do kraja. Tako se u Srbiji ne može živjeti", rekao je Nikolić.
Vučić je, pak, minulih dana izravno optužio vlasnika "Delta holdinga" i jednog od najbogatijih i najmoćnijih ljudi u Srbiji Miroslava Miškovića da "ima veoma loše mišljenje" o borbi protiv korupcije u koju se upustio Vučić. Također, Vučić je tvrdio kako se Mišković "jako angažirao na tome da sklopi saveze sa svima na srbijanskoj političkoj, medijskoj i privrednoj sceni" koji bi mogli naškoditi osobno Vučiću i Srpskoj naprednoj stranci.
Potpredsjednik srbijanske vlade sličnu je izjavu dao i današnjim "Večernjim novostima", kazavši da njega i Nikolića "prisluškuje grupa pri Ministarstvu unutarnjih poslova".
"Pojedini tajkuni i kriminalci žele srušiti ovu vladu. Ali, nećemo im dopustiti da upravljaju zemljom i donose političke i ekonomske odluke. Taj film neće više gledati. Država mora pobijediti", izjavio je Vučić "Večernjim novostima".
Prema saznanjima "Blica", čim je dobio dokument iz kojeg se vidi da je riječ o prisluškivanju njegovog telefona, "Vučić je odmah na noge podigao doslovno cijeli vrh policije, tražeći da se ispita ko se usudio drznuti da uradi ovako krupnu zlouporabu".
List navodi kako je utvrđeno je da je naredba izdana u UKP-u, inače jednoj od od najvažnijih uprava unutar MUP-a Srbije, zbog čega sada dužnosnicima UKP-a "prijeti uhićenje zbog nezakonitog prisluškivanja".
Pozivajući se na vlastite izvore, RTS, pak, navodi kako je nalog za prisluškivanje Aleksandra Vučića izdat "po zahtjevu interesnih skupina", uz pomoć nekoga iz "vrha policije".
Kako je navedeno, Vučiću je pojačano osiguranje, a državno odvjetništvo pokrenulo je istragu.
Istovremeno, današnja "Politika" piše kako je razmjere ilegalnog prisluškivanja u Srbiji nehotice otkrio i Republički hidrometeorološki zavod (RHMZ), istražujući stanje radarskog sustava za obranu od grada. "Na 16 kontroliranih objekata otkriveno je oko 430 antenskih i drugih komunikacijskih uređaja nepoznatih vlasnika i nejasnog podrijetla", piše "Politika".
Načelnik Uprave za upravljanje rizikom Sektora za izvanredne situacije Srbije Branko Jovanović, izravno zadužen za 13 radarskih centara preuzetih od RHMZ-a, izjavio je je "Politici" da ne zna ništa o spornim antenama i komunikacijskoj opremi te da ga nitko nije izvjestio "da postoje ilegalno postavljene antene ili komunikacijska oprema, niti je to evidentirano u dokumentima".
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu