Privatizacija banja i specijalnih bolnica u Srbiji ponovno će biti pokrenuta sredinom ove godine, a ministar gospodarstva Željko Sertić očekuje da će one biti prodane do kraja 2016., javlja Tanjug.
Kada je Agencija za privatizaciju 2014. godine objavila javni poziv za privatizaciju 14 banja i specijalnih bolnica, za kupnju su se zainteresirali najveći srpski poduzetnici Miodrag Kostić, vlasnik MK Groupa, Petar Matijević, vlasnik Industrije mesa Matijević i Philip Zepter, ali i brojne kompanije iz Rusije, Njemačke, Kine i s Cipra. Međutim, nitko nije mogao kupiti ništa jer je početkom 2015. privatizacija obustavljena zbog sudskih sporova oko vlasništva koje država vodi sa Fondom PIO (mirovinsko-invalidsko osiguranje). “Radimo na tome kako bi u prvoj polovini godine pustili banje u proces privatizacije”, naveo je Sertić, dodajući da je cilj da banje postanu profitabilni centri, da rade na svjetskoj razini, kao i da se privatizacija može završiti do kraja godine.
14banja
i specijalnih bolnica nudi se za privatizaciju u Srbiji
Velika konkurencija
Kada je riječ o sudskom sporu s Fondom PIO, Sertić je rekao da je to možda pravno ispravno, ali je “životno suludo”, budući da gotovo polovinu sredstava od kojih Fond isplaćuje mirovine i socijalna davanja daje država Srbija. “Došlo se u apsurdnu situaciju da netko koga država financira sada tuži državu kako bi dokazao pravo vlasništva”, objasnio je Sertić, ističući da to ometa privatizaciju.
Na banje se Srbiji gleda kao na najvrijedniju imovinu. Kada je 2014. pokrenut novi val privatizacije, odmah se vidjelo da su banje zainteresirani vodeći srpski poduzetnici i kompanije, čak i one koje se bave drugim djelatnostima.
Tako su prije zaustavljanja privatizacije, Agenciji za privatizaciju pisma o zainteresiranosti za dvije specijalne bolnice – Čigota na Zlatiboru i Zavod Termal Vrdnik došle od Petra Matijevića, srpskog “kralja mesa”. Za Čigotu se Matijević natjecao s ruskom kompanijom Mad Service Plus i s njemačkom EES Group, dok je za Zavod Termal Vrdnik, uz Philipa Zeptera, odnosno njegove kompanije Zepter International, te Kostićevog MK Groupa, zanimanje pokazao njemački EES Group i kineska kompanija Dr Dong. Njemački EES Group bio je, također zainteresiran i za Nišku, Matarušku i Bogutovačku banju, zatim za specijalne bolnice Vranjska banja, Zlatar, Sokobanja, Ribarska banja, kao i za Merkur u Vrnjačkoj Banji, Banji Koviljači i Niškoj banji.
Slovenska pogreška
Za Matarušku i Bogutovačku banja zainteresirao se i Slovenac Goražd Klemenčić, kao i nekoliko osoba iz Srbije koji nude strateško partnerstvo. Među njima je najzanimljiviji Miloš Paunović, koji je kao fizička osoba za sve specijalne bolnice i rehabilitacijske centre poslao pisma o zainteresiranosti u kojima je predlagao strateško partnerstvo kroz dokapitalizaciju, kao model za privatizaciju. Srpski ministar zdravlja Zlatibor Lončar rekao je da će one banje koje se ne mogu same izdržavati, odnosno koje “idu na teret države i proračuna”, biti prioritet u privatizaciji.
“Rekao sam da je naše načelo, za one koji se ne mogu sami financirati i ne mogu opstati na tržištu, da prvi idu u privatizaciju, a one koje rade dobro, vidjećemo ćemo što ćemo s njima”, rekao je Lončar. Prema riječima Aleksandra Vulina, srpskog ministra za rad, zapošljavanje, boračka i socijalna pitanja, stav vlade je da se ne ponovi pogreška Slovenije gdje su se sve banje pretvorile u spa centre, odnosno izgubile su zdravstvenu funkciju, ali u Srbiji je dosta onih koji ne vjeruju u takva obećanja. Za pristup u takve centre potrebno je dobro platiti, što će spriječiti ulaz građanima s tanjim džepom.
Traže kupce na sve strane
Nudili su banje i saudijskom princu?
Arapi bi nakon preuzimanja hotela Jugobanke na Kopaoniku mogli nastaviti s otkupljivanjem hotela po Srbiji, pisale su Večernje novosti u studenome prošle godine. Posjet saudijskog princa Sultana bin Salmana bin Abdulaziza al Sauda, sina saudijskog kralja, srpski domaćini iskoristili su da predstave sve turističke kapacitete koji su na prodaju. Na primjer, navodio je list, mogli bi privatizirati JAT apartmane Kopaonik, hotele Slavija u Beogradu, pa i HTP Fontana u Vrnjačkoj Banji, kao i ostale banje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu