Kompanija Telekom Srbije raspisala je javni poziv za izbor privatizacijskog savjetnika za prodaju ove kompanije. Rok za dostavljanje ponuda je 6. ožujka, kada će ponude biti i otvorene. A kako javlja B92, investicijski savjetnik Milan Kovačević ocjenjuje kako je upravo sada povoljan trenutak za prodaju Telekoma Srbije zbog popravljanja dojma ulagača o Srbiji.
“Bilo bi bolje da smo to napravili ranije, ali sada ima znakova popravljanja dojma o našoj zemlji što znači da je i sada bolje nego da se čeka s prodajom”, rekao je Kovačević i dodao kako bi država trebala prodati sve svoje dionice u Telekomu. “Ne vidim razlog da država vlasnički sudjeluje u jednoj telekomunikacijskoj kompaniji, dok su sve druge u privatnom vlasništvu. Najbolje rješenje je prodati sve državne dionice”, rekao je on.
Kovačević smatra da će visina cijene koja će biti postignuta ovisiti i o tome kako će se država pripremiti, ali i o raspoloženju potencijalnih kupaca. Ocijenio je i da je prodaja Telekoma Srbije razuman potez ako se novac iskoristi za otplatu dugova države.
“Na dugove koje imamo plaćamo skupe kamate. Kada je neko zadužen razumno je da proda neku imovinu kako bi smanjio dug”, ističe Kovačević. Rekao je da pitanje opravdanosti prodaje Telekoma Srbije ovisi i o tome na koji način će biti potrošen novac i da ne bilo dobro da ode u javnu potrošnju. Smatra da je šteta što se zbog Telekoma Srbije mijenja Zakona o privrednim društvima. “Trebalo je odmah otpisati dionice Telekoma, pa bi i građani i država imali veći udjel u vlasništvu”, rekao je Kovačević.
Inače, najveći dioničar u Telekoma je držva sa 58,11 posto udjela, 20 posto dionca je u vlasništvu kompanije, 14,95 posto drže građani, a 6,94 posto sadašnji i bivši radnici Telekoma.
Idući korak u sagi o prodaji Telekoma Srbije trebao bi uslijediti do kraja travnja kada će se odlučiti čija je ponuda za privatizacijskog savjetnika najpovoljnija.
Prije četiri godine vrijednost Telekoma Srbije procijenjena je na 2,2 milijarde eura, a tadašnja vlada je za paket od 51 posto dionica te kompanije tražila najmanje 1,4 milijarde eura. Jedini tadašnji ponuđač, austrijski Telekom, inače vlasnik Vipneta, nije bio spreman odjednom izdvojiti toliki iznos. Nudio je 950 milijuna eura u gotovini, a ostatak traženog novca kroz investicije, pa je natječaj propao.v
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu