Srbijanska vlada nalazi se u najtežoj krizi od kolovoza 2012. kad je formirana, a sukobi i nesuglasice unutar vladajuće koalicije predvođene Srpskom naprednom strankom (SNS) mogu dovesti i do prijevremenih izbora čiji bi datum ovisio o odluci Bruxellesa da li će i kad Srbija dobiti datum za pristupne pregovore s EU-om, pišu u nedjelju beogradski mediji.
“Sukob Dačić – Vučić ušao u opasnu zonu” i “Vlada sklona padu” – naslovi su kojim danas dva najtiražnija beogradska dnevnika sumiraju burne subotnje političke događaje – od zahtjeva oporbenih stranaka da se parlament i vlada raspuste, a premijer Ivica Dačić podnese ostavku, do Dačićeve tvrdnje na izvanrednoj konferenciji za novinare kako za prijevremene izbore nema razloga jer je vlada stabilna i jedinstvena.
Većinu ocjena o uzroku krize unutar vladajuće koalicije, posebno između vicepremijera Aleksandra Vučića i premijera Dačića, mediji i analitičari dovode u svezu s operativnim podacima uprave kriminalističke policije (UKP) iz 2008. o Dačićevim navodnim suretima s bliskim suradnikom odbjeglog vođe kriminalne skupine Darka Šarića, optuženog za trgovinu drogom, te vezama bivšeg Dačićevog šefa kabineta Branka Lazarevića s ljudima iz Šarićeva okruženja. Večernje novosti navode da je objavljivanje podataka UKP o navodnim kontaktima premijera Dačića s članovima Šarićeva klana “napunilo barutom” odnose u vladajućoj koaliciji i “praktično pokidalo veze između dvije ključne figure u izvršnoj vlasti – premijera Dačića i prvog potpredsjednika Aleksandra Vučića”.
“Vrlo brzo sve će izići na čistac: ili Srbija opet ide na birališta ili će veliki politički požar u Nemanjinoj (sjedištu vlade Srbije) biti ugašen”, pišu Večernje novosti. Pozivajući se na neimenovane izvore, list navodi i da su se Dačić i Vučić susreli u petak uvečer i u povodu izbora ravnatelja policije, ali se ”ispostavilo da oni imaju različita viđenja kada je u pitanju nastavak borbe protiv korupcije” jer je Vučić inzistirao da se moraju privesti kraju sve započete istrage o kontaktima visokih dužnosnika MUP-a s članovima Šarićeva klana i aferi “Galenika”, dok je Dačić optužio pojedince iz vrha policije “da mu rade iza leđa”, navodi ovaj list.
Mediji su ranije spekulirali kako sukob unutar vladajuće koalicije tinja zbog borbe za izbor novog ravnatelja policije, za kojeg, navodno, i naprednjaci i socijalisti žele svog čovjeka. Milorad Veljović, aktualni ravnatelj, koji je to bio i 2008., odbio je jučer komentirati Dačićeve optužbe da su ga službe policije trebale obavijestiti o kriminalnim vezama osoba s kojima se suretao. Situaciji u vrhu izvršne vlasti i policije, koju mediji nazivaju “političkim trilerom”, dodatno su pridonijeli i zahtjevi iz oporbe da se raspuste parlament i vlada, što je izravno zatražio vođa najjače oporbene stranke – Demokratske stranke (DS) i gradonačelnik Beograda Dragan Đilas, te inzistiranja predsjednika Demokratske stranke Srbije Vojislava Koštunice da premijer Dačić podnese ostavku zbog veza sa Šarićevim klanom i “suučesništva u uspostavljanju granice između Srbije i Kosova”.
U stožerima srbijanskih stranaka već preventivno razmatraju politički kalendar potencijalnih prijevremenih izbora tijekom 2013., ali će svi daljni planovi i ideje, po svemu sudeći, ovisiti o tome kako će se o krizi vlade i “slučaju Šarić” očitovati čelnici vodeće stranke vladajuće koalicije, Srpske napredne stranke (SNS), čija je sjednica najavljena za ponedjeljak. "Izbori su sve izvjesniji, ali će njihovo održavanje prije svega ovisiti o tome da li će Srbija dobiti datum za početak pregovora s EU-om u ožujku. Ukoliko se to dogodi, gotovo je izvjesno da će izbori biti već u travnju", navodi Blic pozivajući se na svoje izvore u SNS-u.
List piše da će “SNS uvijek donositi odluke sukladno interesu građana, a ne na osnovi stranačkog rejtinga", ali i da će "sigurno inzistirati na provođenju istraga i utvrđivanju odgovornosti u slučajevima Šarić i Galenika“. U međuvremenu, ostaju tvrdnje premijera Dačića da za nove izbore nema razloga jer je “vlada jedinstvena i stabilna”, te njegova ocjena da SNS “ne stoji iza prljave kampanje” kojoj su izloženi vlada i on osobno. Međutim, prema tvrdnjama beogradskog tiska, Vučićevi naprednjaci “ne žele da se u javnosti stvori dojam da su oni srušili vladu”, jer su svjesni – a to pokazuju i nedavna ispitivanja javnog mnijenja – da je SNS trenutno uvjerljivo najjača stranka, a Vučić najpopularniji političar.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu