Prema pisanju srpskih medija Srbija je spremna pregovarati s EU o reviziji prijelaznog trgovačkog sporazuma, što ga je potpisala s Bruxellesom. Iako Srbiju najviže „žulja“ odredba prema kojoj će veliki broj robe proizvedene u zemljama EU imati bescarinski uvoz od 2014., a neki, poput automobila, već od 1. siječnja 2013. godine, spremnost za pregovore prikazuje se u svezi zahtjeva Hrvatske da se, nakon njezina ulaska u EU, omekšaju postojeći uvjeti trgovanja za zemljama Cefta sporazuma.
Prema tom sporazumu hrvatski izvoz na tržište zemalja potpisnica Cefta sporazuma bit će opterećen većim carinskim pristojbama, što će imati negativnog upliv na njezin ukupni izvoz. Srpska strana je i bez zahtjeva Hrvatske kanila zatražiti reviziju sporazuma o stabilizaciji i pridruživanju, jer se prilikom njegova potpisivanja računalo kako će Srbija postati članicom EU brže nego što to sada izgleda. Računalo se da će Srbija postati članicom prije 2020. godine, a kako još nije dobila datum za pregovore o pristupu, koji je još upitan, nema realnih izgleda da se to dogodi u planiranom vremenu. Zbog toga Srbiji ne odgovara da vlastito tržište otvori europskoj robi već 2014. godine, jer njezino gospodarstvo, osobito poljoprivreda, nije osposobljena za oštru konkurenciju europske robe.
Zato se u hrvatskom zahtjevu ta prilagođavanje Cefta sporazuma europskom SSP-u vidi prilika za odgađanje slobodnog uvoza europske robe na srpsko tržište. Prema neslužbenim informacijama Srbija je spremna prihvatiti hrvatski zahtjev o ublažavanju izvoza njezinih proizvoda na „Ceftino tržište“. Izuzetak je plasman duhanskih proizvoda. To bi najviše pogodilo Tvornicu duhana Rovinj, koja na srpskom tržištu s prodajom 1,5 milijardu cigareta, pokriva blizu devet posto srpskog tržišta i predstavlja veliku konkurenciju domaćim prizvođačima: niškoj industriji duhana, BAT-u i Japan tobacoo.
Ulaskom Hrvatske u EU izvoz cigareta TDR na srpsko tržište bio bi opterećen povećanjem carine s postojećih 15 na 57 posto, što će drastično povećati troškove izvoza. TDR je dosadašnjom prodajom cigareta na srpsko tržište punio srpski državni proračun s 58 milijun eura. Zbog ranije povećanih troškova prihod je smanjen za 20 posto, jer, zbog održive konkurencije, TDR nije povećavao cijene, već se opredjelio za raznovrsniju ponudu cigareta, poput „Walter“ i „Wolf“.
U Srbiji TDR najviše prodaje „ronhil“ od 28 vrsta cigareta koliko ih TDR nudi u Srbiji.. Obogaćivanje ponude došlo je i zbog pada prodaje cigareta na srpskom tržištu za 12 posto, što je posljedica pada kupovne moći i zakona o zabrani pušenja na javnim mjestima. Kupovna moć je toliko pala da se cigareta sve učestalije kupuju na komad. I pored toga za TDR Srbija je i dalje primamljivo tržište jer su poreska opterećenja manja u usporedbi sa zemljama članicama EU.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu