Kako je prije nekoliko dana najavio srpski ministar gospodarstva Željko Sertić, Ministarstvo gospodarstva pripremilo je akcijski plan za privatizaciju 17 poduzeća u restrukturiranju po posebnim kriterijima, jer će imati zaštitu od naplate vjerovnika u sljedećih godinu dana da bi se mogla pripremiti za privatizaciju.
Po ministrovim riječima, radi se o kompanijama koje imaju posebnu važnost za ekonomski život Srbije, što je i potvrdio spisak "spašenih" tvrtki koji su objavili beogradski mediji.
Tvrtke na Kosovu posebno
U Srbiji je u kolovozu prošle godine bilo 144 poduzeća u restrukturiranju. Ta poduzeća su bila zaštićena od prinudne naplate vjerovnika. Od tih poduzeća, 40 je već otišlo u stečaj, sedam će biti privatizirano u posebnom procesu na temelju bruxelleškog sporazuma jer se nalaze na teritoriju Kosova, te je preostalo 97 tvrtki kojima po Zakonu o privatizaciji 31. svibnja istječe zaštita od naplate vjerovnika. Tako je, u dogovoru s MMF-om, na godinu dana, od preostalih spašeno 17 kompanija koje, prema Sertićevim riječima, "imaju poseban utjecaj na ekonomski život stanovništva ili veliki broj zaposlenih". Među njima su FAP iz Priboja, beogradski poljoprivredni kombinat – PKB, Politika AD i poznata farmaceutska kompanija Galenika.
40poduzeća
od 144 u restrukturiranju već je otišlo u stečaj
Uz navedene, na popisu zaštićenih nalaze se još i tvornica maziva FAM iz Kruševca, pančevačka Petrohemija, rudnici Resavica i RTB Bor, te Pamučni kombinat Yumco iz Vranja. Na popisu su i proizvođač guma Trayal iz Kruševca, zatim proizvođač autobusa Ikarbus iz Beograda, kao i poduzeća Kablovi Jagodina i Prva petoletka iz Trstenika. Od vjerovnika će biti zaštićeni i Simpo iz Vranja, 14. oktobar, Mostogradnja i MSK Kikinda. Prema tvrdnjama iz vlade Srbije državna zaštita neće biti duža od godinu dana, a zatim će vjerovnici moći krenuti s naplatom svojih potraživanja. Među navedenih 17 za Srbiju značajnih poduzeća, zanimljiv je slučaj Galenike, koja je dugo tonula u gubicima, uz niz mutnih poslova koji su doveli i do uhićenja bivših rukovoditelja kompanije, a čija bi privatizacija zbog vrijednosti tvrtke bila vrlo korisna Srbiji.
Galenika u prvom je tromjesečju ove godine proizvela 9,4 milijuna pakiranja lijekova i drugih farmaceutskih proizvoda, što je 1% iznad plana, a za 26% više nego u prvom tromjesečju prošle godine, prema izjavi Nedeljka Pantića, v.d. direktora Galenike. Pantić tvrdi da je nekad najveća srpska farmaceutska kompanija u proteklih godinu i pol dana uspjela "vlastitim snagama, reorganizacijom i smanjenjem troškova poslovanja preokrenuti silazni trend poslovanja u rast", ali da je za sljedeću fazu rasta nužna podrška države, koju je sada, na ograničeno vrijeme i dobila.
Izgledan oporavak
Velika je vrijednost i PKB-a kojeg, među ostalim, žele preuzeti dvojica najbogatijih srpskih poduzetnika Petar Matijević (Industrija mesa Matijević) i Miodrag Kostić (MK Group). Vlasnik PKB-a je Grad Beograd, a kompanija duguje 30 milijuna dinara. PKB sada obrađuje oko 21.000 hektara zemljišta, od čega oko 50 posto služi za proizvodnju stočne hrane, dok se na ostalim površinama proizvode intenzivne ratarske kulture. Među najvećim zaštićenim kompanija je i nekad veliki proizvođač namještaja Simpo iz Vranja koji je ponovno počeo s proizvodnjom u siječnju ove godine, a da bi se kompanija mogla oporaviti pokazuje novi, 4,5 mil. eura vrijedan posao opremanja crnogorskog hotela Hilton.
Traže kupca
Velik izvoz Petrohemije
Za Petrohemiju su, prema posljednjim informacijama zainteresirane tri kompanije iz Turske, Rusije i Pakistana. Kemijska industrija prošle godine je bila među tri najveća srpska izvoznika, s izvozom vrijednim 148 milijuna eura.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu