Srbija ima previše liječnika, Hrvatskoj ih nedostaje oko 4000

Autor: Marija Crnjak , 22. lipanj 2014. u 11:20
Photo:Thinkstock

Kako bi olakšala ulazak mladih doktora u sustav, Srbija se sprema smanjiti godine stažiranja i uvesti volontiranje na specijalizaciji.

Srpski ministar zdravstva Zlatibor Lončar izjavio je sinoć da Srbija obrazuje više liječnika nego što je potrebno, zbog čega je na tržištu rada puno nezaposlenih mladih liječnika. Za većinu europskih zemalja ovo zvuči kao znanstvena fantastika, jer se dobar dio zemalja muči upravo s nedostatkom liječnika. Jednak problem ima Hrvatska kojoj nedostaje preko 4000 liječnika, dijelom zbog sve manjeg interesa za studij medicine, dijelom zbog odljeva mozgova. S druge strane, Srbi upravo smišljaju kako da riješe problem nezaposlenosti svojih doktora, ministar Lončar najavio je da će u 2015. godini prioritet biti uspostavljanje transparentnog informacijskog sustava u zdravstvu koji bi tome trebao doprinijeti.

Lončar je pojasnio da medicinu u Srbiji završava veći broj mladih ljudi nego što su realne potrebe zdravstvenog sustava, zbog čega neki dugo čekaju posao. Srbija je jednostavno proizvela previše liječnika od stvarnih potreba u Srbiji. Rješenje vidi u provedbi analize po svim zdravstvenim ustanovama u Srbiji koje će obuhvatiti točan broj zaposlenih liječnika, kao i onih koji će ići u mirovinu. Lončar je dodao da je naročito važno sagledati potrebe u specijalističkim oblastima kao što su rendgenologija, anestezologija, neuorologija. 

"Ono što možemo učiniti jest da ukidamo one dve godine obaveznog staža kliničkog liječnika da bi se dobila specijalizacija, vraćamo se na to da se može odmah poslije obaveznog staža od godinu dana dobiti specijalizacija, i da ona može biti volonterska, naveo je Lončar. Istodobno napominje da neki liječnici rade na tri-četiri mjesta.

Prema procjenama Hrvatske liječničke komore u Hrvatskoj nedostaje oko 4.000 liječnika, a čak 38 posto doktora je starije od 50 godina. Jedan od primarnih ciljeva jest povećati broj liječnika u Hrvatskoj te motivirati mlade ljude za studij medicine,ali i zadržati odljev liječnika u inozemstvo. Opcija za hrvatski zdravstveni sustav, ali i ostale europske zemlje je uvoz liječnika iz istočnih zemalja koji će se kako se procijenjuje pojačati sa sve većom fleksibilizacijom migracija radne snage unutar Europe. 

Komentari (4)
Pogledajte sve

Što mislite gdje će se zaposliti diolomanti 4 (četiri) farmaceutska i preko 20 (dvadeset) pravnih fakulteta, koji egzistiraju u BiH ?????

Poslovni mi je obrisao upis u kojemu sam ih upitao zašto uspoređuju Srbiju i Hrvatsku.

Pitanje je bilo: želi li poslovni da taj višak Srba dođe u Hrvatsku?

Takvo pitanje očito nije podobno da bi se javno postavljalo.

Specijalizacija kod Dr. Dabića u Hagu ?

Nema Srbija previše liječnika nego oni koji rade ne dopuštaju mladima da se razvijaju tako što rade i u državnoj i privatnim ustanovama. U HRV je to standard s tim da specijalizaciju dobiješ ako platiš/šefu napraviš uslugu i sl. Na taj način oni koji nemaju vezu ili novac moraju tražiti drugdje posao a ostaju uhljebi koji slabe kvalitetu zdravstva. To je puno veći problem nego sam manjak. U Njemačkoj jedan liječnik napravi posao za 10onih koji rade u HRV i nema odlazaka s posla nikada prije isteka radnog vremena. U HRV u 13h pola specijalista je tijekom ljeta već na naplatnim kućicama na autocesti. I nitko im ništa ne može jer je mreža uhljeba savršena.

New Report

Close