Srbija će oporezovati prebacivanje novca u off-shore zone, tisuću tvrtki u panici

Autor: Rato Petković VLM , 19. listopad 2012. u 11:53
Ilustracija

Najava ministra o namjeri uvođenja poreza na prebacivanje novca u off-shore zone izazvala je veliku pozornost u Srbiji.

Najava srpskog ministra financija Mlađana Dinkića da vlada namjerava uvesti porez na prebacivanje novca u off-shore zone izazvala je veliku pozornost u poslovnim krugovima. Naime, blizu tisuću tvrtki koje posluju u Srbiji u bliskoj su vezi s tzv. poreznim rajevima.

Prema zakonskom tekstu koji se nalazi u pripremi, tvrtke će biti oporezivane kod plaćanja usluga, dok se taj namet ne odnosi na transfer kapitala. Time se želi spriječiti izbjegavanje plaćanja poreznih obveza na dividende, koje se oporezuju ako se isplaćuju u Srbiji. Da nije riječ o zanemarivim izdacima vidljivo je iz podatka prema kojemu je od 641 milijun eura, koliko se u prvih sedam mjeseci odlilo iz zemlje, 43 milijuna eura završilo u bankama u off-shore zonama. Najviše novca iznijeto je u Nizozemsku i na Djevičanske otoke.

Prema podacima Agencije za privredne registre 14.502 tvrtke imaju inozemnog vlasnika; u 973 slučajeva poduzeća i vlasnici registrirani su u off-shore zonama. Dosta je srpskih državljana koji su tvrtke registrirali u inozemstvu. Među njima je i Miroslav Mišković, koji je preko tvrtke na Cipru osnovao Delta holding, najveću domaću privatnu kompaniju.

Najviše tvrtki osnovano je u Nizozemskoj (330). Preko jedne od njih je Milan Beko kupio „Luku Beograd“, privatizacija koja se, na zahtjev Buxellesa, preispituje. Slijede britanski Djevičanski otoci (152), Luksemburg (77) te Lihtenschtein (48), a ima ih još diljem svijeta, na Cipru, Barbadosu, Marshalovim i Kajmanskim otocima.

Uz prebacivanje kapitala u porezne rajeve, registracija tvrtki po svijetu zamagljuje i otežava uvid u to tko su pravi vlasnici pojedinih tvrtki, što je plodno tlo za izigravanje zakona i obavljanje špekulativnih poslova.

Komentirajte prvi

New Report

Close