Srbi će uskoro moći lako otvarati destilerije za rakiju

Autor: Poslovni dnevnik , 05. studeni 2015. u 15:45
Rakija se masovno proizvodi na crno i prodaje ugostiteljima

U Srbiji se godišnje proizvede oko 60 milijuna litara rakije, a 90 posto je nastalo na crnom tržištu.

Novi zakon o alkoholnim pićima o kojem se raspravlja u Skupštini Srbije, omogućit će građanima da legalno prodaju rakiju preko registriranih proizvođača, ali i da lakše otvore svoje destilerije, pišu Večernje novosti. U Srbiji se inače godišnje proizvede oko 60 milijuna litara rakije, a procjene pokazuju da je 90 posto nastalo na crnom tržištu.

"Zakon koji bi na snagu trebao stupiti do kraja studenoga, prije svega male proizvođače stavlja u ravnopravniji i ravnomjerniji položaj nego što je to sada. Oni koji žele registrirati svoju proizvodnju moći će to uraditi bez prevelike administracije i pretjeranog opremanja prostorija. Usto, neće biti imati obvezu da zaposle stručnu osobu tijekom cijele godine. Ranije su za to postojali ogromni nameti i mali proizvođači nisu imali interesa da se registruju. Naime, kada je 2009. godine trenutno važeći zakon o alkoholnim pićima stupio na snagu seljaci su bili službeno primorani napustiti pečenje rakije, pa je broj registriranih proizvođača pao sa 2000 na oko 300.

 

1379alkoholnih

pića povučeno je iz trgovina nakon inspekcije u listopadu

"Troškovi koje imaju legalni proizvođači rakija uglavnom su veći od cijene proizvoda, pa im se to ne isplati. Sada će mali proizvođači, koji proizvode do 500 litara, imati interes za registraciju, jer neće imati takve namete. Ono što je najvažnije jeste to što će oni koji neće željeti svoju destileriju moći određene količine rakije, koje će imati, prodati registriranim proizvođačima kao sirovinu. Oni je sada proizvode na crno i prodaju raznim ugostiteljskim objektima. Svu odgovornost, prilikom kupnje takve "sirovine", prema novim propisima, imat će registrirani kupac. Jednostavno, sustav kontrole će biti mnogo bolji, pa ćemo građani znati što piju.

"Jedna od bitnih izmjena je u tome što registrirani proizvođači više neće morati imati stalno zaposlenog stručnjaka, već će ga moći angažirati po potrebi. Ranije se zahtijevalo da stručnjaci imaju dvije godine radnog iskustva, a sada ni to nije potrebno, pa će mladi koji završavaju prehrambenu tehnologiju moći brže naći posao. Odsjek za vino, rakiju, alkoholna i bezalkoholna pića Poljoprivredne inspekcije Ministarstva poljoprivrede, u listopadu 2015. godine, obavio je 1191 kontrolu. Izvan prometa stavljeno je 1379 pića, a oduzeta su i uništene 292 litre pića. Izrečeno je 144 kaznenih i 256 upravnih mjera. Kako kažu u resornom ministarstvu, kontrola u ugostiteljskim objektima i na tržnicama traje do 30. studenoga ove godine. 

Komentirajte prvi

New Report

Close