Španjolski premijer Pedro Sánchez krenuo je, čini se, u križarski pohod protiv onoga što smatra negativnim stranama društvenih mreža.
Vođa španjolskih socijalista želi da Europska unija, koja već prednjači u regulaciji interneta, uvede dodatne mjere nadzora nad Elonovim Muskom X-om, aplikacijom TikTok koja postavlja trendove te društvenim mrežama Facebook i Instagram, koje, prema njegovim riječima, ugrožavaju participativnu demokraciju i mentalno zdravlje korisnika, izvijestio je AP.
„Vjerujem da su društvene mreže sada zajednički resurs čovječanstva, poput oceana, i da ih treba štititi i upravljati njima u skladu s tim“, rekao je Sánchez.
Tijekom Svjetskog ekonomskog foruma u Davosu, španjolski premijer je izložio svoju viziju kako bi EU mogla „ponovno učiniti društvene mreže velikima“. Evo što treba znati o njegovu trodijelnom planu:
Korak 1: Kraj anonimnosti korisnika
Sanchezova ideja je da svaki korisnički račun bude pseudonim koji mora biti registriran pod pravim identitetom kod europskih vlasti, koristeći „europski digitalni identitet“.
„Na taj način građani bi mogli koristiti nadimke ako žele, ali u slučaju počinjenja kaznenog djela, javne vlasti mogle bi povezati te nadimke s stvarnim osobama i pozvati ih na odgovornost“, rekao je Sánchez.
Sánchez tvrdi da „nitko ne može poslati paket bez osobne iskaznice ili kupiti lovačku pušku bez da se prijavi s imenom, a mi dopuštamo ljudima da slobodno lutaju društvenim mrežama bez povezivanja njihovih profila s pravim identitetom. To otvara put dezinformacijama, govoru mržnje i cyber nasilju jer omogućuje korištenje botova i ljudima daje mogućnost da djeluju bez odgovornosti za svoje postupke“.
Ovaj prijedlog, međutim, kosi se s dugogodišnjim zahtjevima organizacija za digitalna prava koje tvrde da je zaštita anonimnosti online bitna za slobodu govora, a ukidanje anonimnosti moglo bi imati negativne posljedice. Takve organizacije smatraju da je anonimnost temelj online komunikacije i ključni alat za izazivanje autoriteta te izražavanje kontroverznih mišljenja, dodaje AP.
Ipak, Sánchez planira predložiti zakonodavne promjene koje bi ukinule anonimnost korisnika društvenih mreža na sastanku čelnika EU-a u Bruxellesu 20. i 21. ožujka.
Korak 2: Veća transparentnost algoritama
Sánchez će pozvati europske dužnosnike da primijene Digital Services Act EU-a kako bi „otvorili crnu kutiju algoritama društvenih mreža“. EU je, naime, donijela ovaj zakon 2023. godine s ciljem zaštite sigurnosti internetskih korisnika.
Španjolski lider smatra da EU treba ojačati Europski centar za transparentnost algoritama kako bi mogao „ obavljati inspekciju rada društvenih mreža bez ikakvih ograničenja“.
Tehnološke tvrtke mogle bi se usprotiviti pokušajima vlasti da zavire u njihove algoritme, pozivajući se na zaštitu intelektualnog vlasništva. No vlasti s obje strane Atlantskog oceana, pak, poduzele su korake u istrazi algoritama.
Europski dužnosnici prošlog su tjedna izvijestili da su naložili X-u da preda više informacija u sklopu istrage spram Akta o digitalnim uslugama, uključujući podatke o algoritmima koji se koriste u njegovom sustavu preporuka.
Korak 3: Pozvati izvršne direktore tehnoloških kompanija na odgovornost
Treći dio Sánchezova plana jest da EU pozove na odgovornost izvršne direktore društvenih mreža za društvene posljedice koje proizlaze s njihovih platformi.
Sánchez je izjavio da preporučuje da „izvršni direktori društvenih mreža osobno odgovaraju za nepoštivanje zakona i normi na svojim platformama“, opisujući takvu odgovornost kao ništa manju negoli što većina vlasnika tvrtki ima za svoje proizvode.
„Vlasnici velikih društvenih mreža, mali skup tehnoloških milijardera… više nisu zadovoljni samo posjedovanjem gotovo totalne ekonomske moći“, rekao je Sánchez. „Sada žele i političku moć na način koji podriva naše demokratske institucije“.
Španjolska se pridružila vladama diljem svijeta koje su zabrinute zbog utjecaja društvenih mreža na djecu i adolescente. Španjolska je ograničila upotrebu mobilnih telefona u školama, dok je Sánchez osudio ono što naziva epidemijom online pornografije koja sve više dolazi do malih djece, prenosi AP.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu