Španjolski parlament izglasao je prošlog tjedna zakon koji ženama omogućuje “menstrualni dopust” u slučaju bolnih mjesečnica, korak koji učvršćuje sliku zemlje predvodnice u pravima žena.
Pravo na neradni dan mora odobriti liječnik, a bit će plaćen iz državnog socijalnog osiguranja. Ministrica jednakosti Irene Montero 16. veljače nazvala je “povijesnim danom za feministički napredak”.
Iskorak Španjolske u pravima žena prvi je korak Europe u tom smjeru, ali je ustaljena praksa u nekim zemljama u Aziji, pa čak i Africi, piše francuski RFI. U Aziji to pravo ženama daju Japan od 1947. te Indonezija od 2003. Na snazi je na Filipinima, u Južnoj Koreji i Tajvanu te Zambiji.
Pravo na papiru je jedno, a provedba sasvim drugo, kao što često svjedočimo i kod nas. Iako je Japan menstrualni dopust rano uveo u zakon, samo trećina tvrtki plaća te slobodne dane. U Tajvanu se plaća, ali kao pola dana. Indonežanske imaju pravo na do dva plaćena dana mjesečno, no u praksi mnoge tvrtke ignoriraju taj zakon.
Vrijedi naglasiti da je ‘najvelikodušnija’ po tom pitanju Zambija, o kojoj se kod nas mnogo piše i govori u zadnja dva mjeseca nakon uhićenja hrvatskih posvojitelja. U Zambiji od 2015. žene imaju pravo na slobodan dan u mjesecu, bez obavijesti ili liječničke potvrde. Dan je u toj zemlji poznat kao ‘Festival majki’ (ili Majčin dan, ovisno o prijevodu).
Dok je ostatak Europe još neodlučan u odgovoru treba li ženama suočenim s posebno bolnim mjesečnicama omogućiti bolovanje, ni izglasavanje u Španjolskoj nije prošlo glatko.
Nakon višemjesečne rasprave zakon su podržala 184 zastupnika vladajuće socijalističke vlade premijera Pedra Sáncheza i lijevih koalicijskih stranaka, dok su konzervativni i ekstremno desni zastupnici bili protiv, piše Politico.
Zakon je dio šireg propisa usmjerenog na olakšavanje prava na pristup pobačaju u javnim bolnicama, ali i besplatne higijenske proizvode u školama i zatvorima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu