Tehnološki sektor suočava se s novim izazovima, a pad futures ugovora na Nasdaq i slabljenje dionica vodećih tehnoloških kompanija poput Nvidije i Tesle ukazuju na promjene u investicijskoj dinamici.
Naime, kako piše Reuters, terminski ugovori na Nasdaqu pali su, a dionice tehnoloških kompanija u Japanu oslabile u ponedjeljak, dok je sve veća popularnost kineskog jeftinog modela umjetne inteligencije poljuljala povjerenje ulagača u profitabilnost AI sektora i njegovu veliku potražnju za visokotehnološkim čipovima, izvještava Reuters. Futuresi na Nasdaq 100 pali su za 2,6 posto, dok su futuresi na S&P 500 oslabili za 1,4 posto tijekom europskog jutra, a dionice Nvidije i njezinog dobavljača Advantesta u Tokiju su izgubile 8,5 posto.
Dionice Nvidije na frankfurtskoj burzi pale su za oko 7 posto, dok su dionice Tesle, Amazona i Mete izgubile više od 2 posto u ranoj europskoj trgovini.
Startup DeepSeek predstavio je besplatnog chatbota, pandana ChatGPT-u koji, prema njihovim tvrdnjama, koristi jeftinije čipove i manje podataka, što dovodi u pitanje široko rasprostranjena očekivanja financijskih tržišta da će AI povećati potražnju u cijelom lancu, od proizvođača čipova do podatkovnih centara.
“Tržište je bilo prenapučeno, a sada je DeepSeek dao povod ulagačima i trgovcima da se povuku iz svojih pozicija”, izjavio je Wong Kok Hoong, voditelj trgovanja dionicama u Maybanku.
SoftBank Group, investitor u AI startupove, pao je za više od 8 posto, što je njegov najveći dnevni pad od 30. rujna. Inače, prošlog tjedna kompanija je najavila obvezu ulaganja od 19 milijardi dolara u financiranje Stargatea, zajedničkog pothvata podatkovnog centra s OpenAI-jem.
Proizvođač opreme za proizvodnju čipova Tokyo Electron izgubio je 5 posto.
![](https://www.poslovni.hr/wp-content/uploads/2025/01/Snimka-zaslona-2025-01-26-132007-1600x1000.png)
Europske tehnološke dionice (.SX8P), posebno nizozemski proizvođač opreme za računalne čipove ASML , koji među klijentima ima tajvanski TSMC, Intel i Samsung, vjerojatno će biti pod pritiskom na otvaranju tržišta, piše Reuters.
O startupu iz Hangzhoua, koji stoji iza DeepSeeka, malo se zna, no njegova je aplikacija u ponedjeljak pretekla ChatGPT i postao najpopularnija besplatna aplikacija na Appleovom App Store u SAD-u.
Osnivači DeepSeeka objavili su prošli mjesec da je jedan njihov model, treniran koristeći Nvidia H800 čipove uz trošak manji od 6 milijuna dolara.
Čipovi H800 nisu najnapredniji proizvodi. Izvorno su razvijeni kao verzija smanjenih mogućnosti kako bi se zaobišle zabrane prodaje Kini, ali su kasnije obuhvaćeni američkim sankcijama.
Osim čipova, u ponedjeljak su pogođene i tvrtke povezane s podatkovnim centrima. Malezijski konglomerat YTL Power (YTLP.KL) pao je za 7 % u Kuala Lumpuru, dosegnuvši najnižu razinu u posljednja dva mjeseca.
„Tržište preispituje kapitalna ulaganja velikih tehnoloških kompanija,” rekao je Nick Ferres, glavni investicijski direktor u Vantage Point Asset Managementu u Singapuru, ističući da je pozicioniranje postalo previše usmjereno.
Ipak, još se mnogo toga ne zna o detaljima razvoja DeepSeeka i hardveru koji koristi.
„Postoji zabrinutost da bi se perspektiva prema kojoj su najnaprednije američke tehnologije, poput Nvidije i ChatGPT-a, superiorne na globalnoj razini mogla početi mijenjati,” rekao je Masahiro Ichikawa, glavni tržišni strateg u Sumitomo Mitsui DS Asset Managementu.
Reakcija tržišta u Kini bila je mješovita. Indeks AI dionica CSI300 pao je za 2,2 posto, dok su dionice sektora velikih podataka porasle za 4 posto.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu