Bivši zaposlenik CIA-e Edward Snowden (29), koji je medijima otkrio povjerljive informacije o američkom nadzoru telefonskih i internetskih komunikacija, tehnički je slobodan napustiti Hong Kong u bilo kojem trenutku, kazali su Reutersu hongkonški odvjetnici, a jedan od njih mu je savjetovao da to učini što prije.
Snowdena američko pravosuđe još ni za što nije optužilo i nije subjekt ekstradicijskog zahtjeva. Ako Washington zatraži njegovo izručenje, o tome će odlučivati sud na kojem će se Snowden moći braniti, kažu stručnjaci.
Međutim, njegova bi najbolja opcija ipak mogao biti da što prije ode iz Hong Konga, ako to već nije učinio.
"Da sam na njegovom mjestu, otišao bi što prije na neko mjesto s naklonjenijim pravosuđem, svakako prije nego što SAD ida zahtjev za izručenje", kazao je odvjetnik Kevin Egan, koji ima iskustva s takvim slučajevima.
"Stav ovdašnjeg pravosuđa izgleda kao – Ujak Sam te želi, Ujak Sam te dobije", objasnio je.
Velika nepoznanica bi u Snowdenovom slučaju mogla biti Kina. Iako ima određenu autonomiju, Hong Kong ipak polaže račune Pekingu koji može iskoristiti svoje pravo veta na bilo koju presudu mjesnog suda.
Kineska vlada još uopće nije komentirala ovaj slučaj, a hongkongška administracija samo je priopćila da će postupati prema zakonu.
"Gledajući strogo zakonski, Snowden još uvijek ima slobodu kretanja, ali vladina tijela uvijek mogu pronaći načina da ga uspore ili zaustave", kaže Johnatan Acton-Bond, dobro poznati odvjetnik koji je također u praksi bavio slučajevima izručenja iz Hong Konga.
Američko pravosuđe pokrenulo je kriminalističku istragu protiv Snowdena, ali ona je u početnoj fazi, kazali su dužnosnici u Washingtonu.
Ključna stvar u Snowdenovoj sudbini je sadržaj moguće američke optužnice. Ako, primjerice, hongkonške vlasti u svom zakonodavstvu ne mogu pronaći sličnu optužbu, ne mogu ga izručiti, kažu eksperti. Bude li primjerice optužen za špijunažu, dodaju, ekvivalent tome će se moći pronaći.
Izvori iz hongkonških odvjetničkih tvrtki kažu da se Snowden obratio tamošnjim odvjetnicima za ljudska prava i da se možda priprema za pravnu borbu.
Edward Snowden (29) odjavio se iz svog hotela u Hong Kongu u ponedjeljak i od tada mu se gubi trag. Pretpostavlja se, međutim, da je i dalje na području Hong Konga.
Snowden je prošli tjedan britanskom Guardianu otkrio da američke agencije prikupljaju milijune podataka iz telefonskih komunikacija i s interneta iz cijelog svijeta. Američko ministarstvo pravosuđa objavilo je u međuvremenu da je pokrenulo istragu o curenju informacija i da je Snowden podložan kaznenom progonu. Snowden je u Hong Kong doputovao 20. svibnja, a standardna američka viza za taj teritorij vrijedi 90 dana.
Guardian je Snowdena opisao kao bivšeg tehničkog zaposlenika CIA-e, kojeg trenutačno zapošljava tvrtka za sigurnost Booz Allen Hamilton, ugovorno vezana s Nacionalnom sigurnosnom agencijom (NSA).
"NSA je izgradila infrastrukturu koja joj omogućava da presretne gotovo sve. Tako opremljena, NSA automatski, a ne ciljano, apsorbira veliku većinu komunikacija među ljudima", kazao je Snowden britanskom listu.
"Ne želim živjeti u društvu koje radi takve stvari. Ne želim živjeti u društvu u kojem se sve što kažem snima", objasnio je Snowden svoje motive za objavu informacija. I smatra da nije učinio nikakvo kazneno djelo. "Vidjeli smo dosta kriminalnih poteza američke administracije, bilo bi licemjerno da sada mene optuži", rekao je.
Glasnogovornik Bijele kuće Jay Carney nije htio u ponedjeljak komentirati slučaj zbog istrage u tijeku.
Tvrtka Booz Allen Hamilton objavila je u priopćenju da je Snowden njezin zaposlenik samo tri mjeseca. "Ako je to točno, njegov potez predstavlja teško kršenje pravila ponašanja i osnovnih vrijednosti naše tvrtke".
Prve informacije o nadzoru pojavile su se prošle srijede kada je Guardian objavio da je američki tajni sud naredio telefonskoj kompaniji Verizonu da NSA-i preda milijune telefonskih "metapodataka".
Metapodaci uključuju brojeve telefona obaju sudionika razgovora, njegovo trajanje, vrijeme razgovora i lokacije s kojih se razgovaralo.
U četvrtak su Guardian i Washington Post objavili da NSA skida podatke izravno sa servera devet internetskih tvrtki, uključujući Facebook, Google, Microsoft i Yahoo putem programa nazvanog Prism. Sve te kompanije objavile su kasnije da nisu dale dopuštenje za pristup svojim serverima.
Pomoću Prisma NSA i FBI mogu pristupiti elektroničkoj pošti, internetskom 'chatu' i ostalim vidovima komunikacija izravno sa servera internetskih kompanija. Tako prikupljeni podaci trebali bi se koristiti za praćenje stranih državljana osumnjičenih za terorizam.
Prismu je odobrio bivši američki predsjednik George W. Bush u sklopu izmjena zakona o nazdoru komunikacija za njegova mandata.
Aktualni predsjednik Barack Obama lani je potvrdio zakone. On je u izjavi za medije branio potrebu programa za nadzor, ali je Amerikance uvjeravao da nitko ne sluša njihove razgovore.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu