‘Slučaj Bayer’ u Indiji zadao udarac farmaceutskoj branši

Autor: Tomislav Pili , 14. prosinac 2014. u 22:00
U državi gdje petina živi ispod linije siromaštva 70 posto troškova liječenja podmiruju pacijenti/REUTERS

Zapadne kompanije dugo upozoravaju na mogućnost da se indijske jeftine verzije patentom zaštićenih lijekova izvoze u treće države.

Odluka indijskog Vrhovnog suda kojim je odbačena žalba njemačkog farmaceutskog diva Bayer zbog omogućavanja prodaje generičke verzije njegova lijeka pojačala je zabrinutost farmaceutske branše oko zaštite intelektualnog vlasništva u drugoj najmnogoljudnijoj zemlji svijeta.

Saga o Bayerovoj sudskoj bitki na indijskom potkontinentu seže još u 2012. godinu kada je tamošnji patentni ured dopustio tvrtki Natco prodaju generičke verzije Bayerovog Nexavara, lijeka koji se koristi u liječenju karcinoma jetre i bubrega.Natco plaća Bayeru rojalitete do 2020. godine za prodaju na indijskom tržištu, do kada vrijedi Bayerov patent. Međutim, problem za njemačku kompaniju leži u mogućnosti da Natco može prodavati lijek na drugim tržištima. Naime, indijska verzija znatno je jeftinija jer mjesečni tretman Natcovim lijekom košta tek 173 dolara, nasuprot 5500 dolara za njemački Nexavar.

 

5500dolara

mjesečno stoji tretman Bayerovim lijekom, a 173 dolara indijskim

Slučaj je pažljivo praćen u farmaceutskim krugovima zbog mogućnosti da kompanije u Indiji posebnom dozvolom zaobiđu patentna prava ako je to u interesu javnog zdravstva i omogućavanja da lijekovi postanu dostupni širem sloju stanovništva. Valja naglasiti kako u zemlji gdje 180 milijuna ljudi živi ispod linije siromaštva pacijenti sami podmiruju približno 70 posto troškova liječenja.Bayer je u petak priopćio kako je razočaran odlukom Vrhovnog suda, ali i kako nastavlja analizirati daljnje korake u pravnoj borbi, navodi Financial Times.

S druge pak strane, indijske aktivističke skupine pozdravile su odluku kao ključnu u omogućavanju pristupa lijekovima. Slično misle i Liječnici bez granica koji su pozdravili "neovisnost indijskog sudstva" koje nije podleglo pritisku farmaceutskog lobija.Inače, Bayerov slučaj nije usamljen jer su sličnih problema imali (i imaju) i švicarski Novartis te francuski Roche. Zapadne farmaceutske kompanije već duže vrijeme optužuju indijsku vladu kako koristi odredbu o interesima javnog zdravstva kako bi ubrzala razvoj domaćeg farmaceutskog sektora.

Ponajviše ih brine mogućnost izvoza jeftinih indijskih generičkih verzija patentom zaštićenih lijekova u treće države te što Indija riskira potkopovanje globalnog razvoja i istraživanja u farmaceutskom sektoru.No, prema mišljenju Shamnada Basheera, indijskog odvjetnika specijaliziranog za zaštitu intelektualnog vlasništva, bojazni zapadnih kompanija mnogo su šire. "Najveći strah velikih farmaceutskih kompanija nalazi se u mogućnosti da indijsku praksu prihvate i druge brzorastuće države, poput Brazila i Južne Afrike", kaže za FT Basheer. 

Komentirajte prvi

New Report

Close