Sljedeće godine počinje razdoblje od 23 godina tijekom kojih Termoelektrana Šoštanja (TEŠ) i njegov vlasnik Holding slovenske elektrarne (HSE) moraju otplatiti oko milijardu eura kredita za TEŠ 6.
Riječ je bloku snage 600 megavata koji bi trebao zamjeniti zastarjele objekte u istom kompleksu. Glavni financijeri projekta TEŠ 6 su Europske investicijska banka (EIB) i Europska banke za obnovu i razvoj (EBRD). Za otplatu 440 milijuna eura kredita EIB-u jamči država, što znači da će ako HSE i TEŠ ne budu mogli vraćati dug to morati uraditi slovenska država. Hoće li TEŠ uopće moći, uz povijesno niske cijene električne energije, plaćati kredite, pita se list Finance.Izvještaj koji je objavila slovenska nevladina organizacija Focus pokazuje da su pogrešne procjene održivosti i korupcija doveli do udvostručenja cijene termoelektrane TEŠ 6, stvarajući godišnje gubitke od više desetaka milijuna eura, pri čemu je otvoren samo dio obećanih radnih mjesta, navodi portal CdM.
600megavata
snaga je bloka 6 TE Šoštanj
Objekt je na početku trebao stajati 602 milijuna eura, otvoriti 3500 novih radnih mjesta i donositi dobit. Međutim, "ukleti" šesti blok TE Šoštanj dosegnuo je cijenu od 1,43 milijarde eura, posao je dobilo oko 450 ljudi, a ostane li prodajna cijena električne energije na sadašnjoj razini, godišnji gubitak iznosit će od 70 do 80 milijuna eura. "Ekonomska održivost projekta je planirana pod pretpostavkom da će cijena električne energije biti znatno viša, ali ona je trenutno vrlo niske i takve će najvjerovatnije ostati do kraja 2020. godine. Bude li radio punim kapacitetom, TEŠ 6 će proizvoditi godišnje gubitke od 70 do 80 milijuna eura koji će morati biti nadoknađeni iz državnog proračuna jer je HSE, vlasnik TEŠ-a, javno poduzeće", kažu u Focusu.
Prema njihovom izvještaju, koji se temelji na sadržaju policijske istrage koja je u tijeku, jedan od glavnih razloga nevjerojatnog porasta troškova izgradnje je neopravdana dobit od 285 milijuna eura za glavnog graditelja, veliku francusku kompaniju Alstom. Deset osoba je optuženo za prijevaru u vezi s ilegalnom dobiti koje je ostvario Alstom, objavila je slovenska policija. Focus tvrdi da je drugi razlog neizvjesne budućnosti TE Šoštanj nekvalitetna analiza slovenskog organizatora projekta TEŠ 6 i nadležnih tijela koja su trebali provjeriti takve procjene.
Pogrešna računica
Struja jeftina, a ugljen sve skuplji
Cijene električne energije na burzi u Leipzigu trenutno se kreće ispod 40 eura po megavatsatu. Prema posljednjem investicijskom program, očekuje se da će proizvodnja megavatsata u termoelektrani TEŠ 6 u prvoj godini rada, znači 2015, iznositi 46 eura. U sljedeće dvije godine treba se povećati na 55 eura, a 2018. dosegnut će 59 eura. Isti investicijski program predviđa da će cijena ugljena za TEŠ 6 iznositi 2,25 eura po gigadžulu. Uprave HSE-a i Rudnika Velenje nedavno su izjavile da je ova cijena "teško dostižna", pišu Finance. Jasno, rast cijena ugljena dovodi do povećanja proizvođačkih cijena električne energije u TEŠ-u 6, a rezultat će biti da će razlika između tržišne i proizvodne cijene biti još veća.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.I u Hrvatskoj žele graditi dodatni blok jedne termoelektrane na ugljen.
Uključite se u raspravu