Slovenski SMT gradi tvornicu solarnih modula u Divači

Autor: Poslovni dnevnik , 31. siječanj 2018. u 22:00
Prvu solarnu elektranu SMT će postaviti na krovu svoje zgrade/FOTOLIA

Postavit će se tri automatizirane proizvodne linije, a na svakoj će se zaposlit 12 osoba, pokusna proizvodnja počinje još ove godine.

Slovenska tvrtka SMT, koja se bavi razvojem složenih elektroničkih sustava, odlučila je uložiti u tvornicu fotonaponskih modula, koju će ove godine postaviti u Divači.

Kupili su zemljište u Risniku prije godinu dana, dok se linije za proizvodnju modula nalaze u skladištima kompanije u Seči. "Još nismo započeli s gradnjom jer pripremamo dokumentaciju za zahtjev za građevinsku dozvolu. Namjeravamo ga podnijeti u roku od dva tjedna. Nakon što dozvola postane pravosnažna, CPG Kolektor će započeti gradnju. Želimo započeti pokusnu proizvodnju u drugoj polovici godine. Poslovna zgrada imat će pet tisuća četvornih metara na dvije etaže. Imamo tri proizvodne linije", rekao je Peter Polič, direktor SMT-a za Finance.

Zakašnjele Trumpove mjere
Prema njegovim riječima, investicija je vrijedna 12 milijuna eura. Od toga će za zgradu platiti oko 2,2 milijuna eura, 8 milijuna eura za proizvodne linije, a ostatak za druge troškovi i prvu solarnu elektranu.  "Prvi put ćemo graditi na Krasu i upozoreni smo da pod zemljom koju smo kupili mogu biti neke špilje. U poslovnoj zoni Risnik toga ne bi trebalo biti, ali nismo u potpunosti sigurni", objašnjava Polič.

 

12 milijuna

eura uložit će SMT u novu tvornicu fotonaponskih modula

Na svakoj proizvodnoj liniji koje su automatizirane, zaposlit će se 12 osoba, naravno, počet će s jednom linijom, tako da je u početku sigurno otvaranje 12 novih radnih mjesta, a kasnije će s rastom narudžbi povećati proizvodnju. "Pozivam sve ambiciozne ljude s tehničkim znanjem. Također tražimo suradnike koji su, na primjer, obrazovani u srednjoj elektrotehničkoj školi. Kada budu radile sve tri linije u proizvodnji ćemo imati od 36 do 40 zaposlenih, ali zaposlenika će ukupno biti više, jer ćemo zapošljavati i u prodaji", objašnjava Polič.

On priznaje da je riječ o ambicioznom pothvatu, ali ima objašnjenje zašto vjeruje u uspjeh. "Dva najveća svjetska proizvođača fotonaponskih panela, američki SunEdison i njemački Solar World, u postupku su stečaja, a potražnja za panelima raste. Ako pogledamo SAD danas, američka tvrtka vjerojatno bi dobro radila s ograničavanjem uvoza kojeg je pokrenuo sadašnji predsjednik. Prije toga nije bilo, i možda je razlog za insolventnosti obje kompanije s tisućama zaposlenika da one trebaju prilično veliku maržu za svaki prodani fotonaponski modul, što je postalo neodrživo s obzirom na konkurenciju iz Kine", rekao je direktor SMT-a.

Dominacija Kineza
Danas sve solarne ćelije dolaze iz Azije, posebno iz Kine i Tajlanda. Svaki proizvođač ugrađuje ih u svoje fotonaponske module i samo političke i administrativne prepreke sprečavaju uvoz fotonaponskih panela iz Kine. SMT će od prvih modula proizvedenih u tvornici u Divači, koju grade od vlastitih sredstava i kredita, postaviti solarnu elektranu na 2500 kvadrata krova.  Certifikacija obavljena u Sloveniji također je valjana i u EU. Isporuke za tržište mogle bi početi u drugoj polovici 2018. godine.  

Elektronički uređaji

Imaju kupce diljem svijeta, najviše u SAD-u
SMT je 2000. počeo proizvoditi uređaje za mjerenje televizijske gledanosti. Danas diljem svijeta ima kupce za elektroničke uređaje proizvedene u Sloveniji, a velik broj ih je u SAD-u. Tvrtka trenutno u skladištu ima više od 8600 različitih elektroničkih dijelova.

Komentirajte prvi

New Report

Close