Slovenski parlament u petak je na zahtjev stranaka koje su podržale izbor Alenke Bratušek za mandatarku nove vlade skinuo s dnevnog reda pitanje prodaje tvrtki u većinskom vlasništvu države, čime će taj proces biti usporen, objavili su slovenski mediji.
Stranke Pozitivna Slovenija (PS) koju vodi Bratušek i te Socijalni demokrati (SD) Igora Lukšiča tražile su a se na neodređeno vrijeme zaustavi proces privatizacije velikih tvrtki. Unatoč prosvjedima predstavnika sadašnje vlade, parlamentarni odbor za financije i monetarnu politiku skinuo je s dnevnog reda vladin prijedlog klasifikacije portfelja države u tvrtkama. Vladin prijedlog klasifikacije, koji je predviđao brže postupke prodaje državnih dionica u Telekomu Slovenije, Petrolu, osiguranju Triglav i zračnom prijevozniku Adria Airways izazivao je proteklih tjedana protivljenje sindikata, zaposlenih i oporbe, a vlada je u međuvremenu i sama odustala od planova privatizacije i prodaje većih udjela u tvrtkama poput farmaceutske tvrtke Krka iz Novog Mesta, Luke Koper, Slovenskih željeznica i tvrtke DARS koja naplaćuje cestarine.
Odluku parlamentarnog odbora da se uspori proces privatizacije negativno je ocijenio bivši ministar za gospodarstvo Matej Lahovnik, predsjendik nadzornog odbora Mercatora i profesor na Ekonomskom fakultetu u Ljubljani. "Događa se ono čega sam se najviše bojao. Zbog nehomogenosti stranaka u budućoj vladi neki će se projekti zaustaviti", rekao je Lahovnik za katolički Radio Ognjišče, dodajući da su se takve razlike pokazivale i u nekadašnoj vladi Boruta Pahora u kojoj je bio ministar zbog čega su odluke bile paralizirane.
"Ministri su imali različita stajališta i na kraju se odluke nisu mogle donijeti. Kad veslači u istom brodu veslaju u različitim smjeru, brod stoji na mjestu ili se vrti u krug", rekao je Lahovnik, podsjetivši da se dvije od četiriju stranaka koje namjeravaju ući u novu vladu protive "rasprodaji" državnih dionica, dok se centristička Građanska lista (GL) zauzima za njihovu prodaju i protivi prevelikom utjecaju države na gospodarstvo. Zbog toga Lahovnik očekuje velike probleme u funkcioniranju buduće vlade Alenke Bratušek u kojoj bi bile četiri programski nehomogene stranke, pri čemu nova koalicija tek mora sastaviti svoj program.
"Bratušek u srijedu u svom govoru u parlamentu nije predstavila nikakva ozbiljna gosporarska rješenja. Bojim se da ćemo se opet suoočiti s podizanjem poreza i rastom javne potrošnje, što nije obećavajuće", rekao je Lahovnik.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu