Slovenske javne zdravstvene ustanove imale su, po službenim podacima s krajem siječnja, 41 milijun eura gubitaka i 114 milijuna dugova koji i dalje rastu.
"Kad se tome pribroje gubici iz ranijih godina, to je financijska rupa od 260 milijuna eura", rekao je u razgovoru za ljubljanski dnevni list Dnevnik od utorka direktor udruge zdravstvenih ustanova Metod Mezek, dodavši da bez promjena u načinu financiranja nagomilane teškoće neće biti riješene."Novca nema i priljevi se smanjuju već pet godina za redom", dodao je upozorivši da bi vlada ove godine trebala donijeti novi interventni zakon kako bi spriječila propast zdravstvenih ustanova čije će se teškoće povećati krajem godine kada moraju vratiti kredite koje su uzeli za financiranje nabava.
Platni rokovi zdravstvenih ustanova dobavljačima lijekova i ostalih potrebnih sredstava povećali su se i ponegdje prelaze tri mjeseca. Predsjednik uprave Kemofarmacije, najveće slovenske veledrogerije, izjavio je da bolnicama i drugim zdravstvenim ustanovama za sada ne planiraju smanjiti isporuke, ali da to ubuduće to nije isključeno jer će teškoće uslijediti do kraja ove godine. "U zdravstvu su svjesni situacije i pokušavaju platiti na vrijeme koliko mogu, ali im se prihodi smanjuju pa od vlade očekuju dugoročne mjere u zdravstvu", izjavio je za Dnevnik direktor Kemofarmacije Davorin Poherc.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu