Slovenski ministar za unutarnje poslove i javnu upravu Gregor Virant izjavio je u petak da vlada namjerava smanjiti masu za plaće zaposlenih u javnom sektoru u ovoj godini za 158 milijuna eura, što odgovara smanjenju mase plaća u prosjeku za 6,4 posto.
Slovenska vlada ove godine planira masu plaća za javni sektor smanjiti za 6,4 posto u odnosu na prošlu godinu, pri čemu najmanje smanjenje (4,5 posto) planira u zdravstvu, a najveće (od 7,9 posto) u školstvu, obrazovanju i kulturi. Na snazi bi ostale i lani prihvaćene restrikcije iz zakona o uravnoteženju javnih financija, ali su potrebne i dodatne mjere da se masa plaća smanji za 158 milijuna eura, rekao je Virant predstavljajući ovih dana plan restrikcija.
"To je naš prvi cilj, moramo smanjiti masu za plaće javnog sektora, druge mogućnosti ne vidim", ponovio je Virant u petak u razgovoru za televizijsku postaju POP-TV. Dodao je da je naklonjeniji racionalizaciji i linearnom sniženju plaća nego otpuštanju zaposlenih, ali da je sve stvar pregovora koje kao glavni pregovarač vlade sa sindikatima počinje u ponedjeljak te da će tada sindikatima dati ponudu vlade o tome koliko bi se plaće trebale smanjiti.
Prijašnja vlada Janeza Janše najavljivala je da masu za plaće 160.000 zaposlenih u javnom sektoru ove godini treba smanjiti najmanje za pet posto, kako bi se proračunska potrošnja smanjila te nastavilo planirano smanjenje proračunskog deficita planirala na oko 3 posto BDP-a. Sindikati su zbog tih najava krajem siječnja održali jednodnevni štrajk tvrdeći da su im plaće već smanjene prošle godine.
Virant je rekao da nije naklonjen ideji ministra gospodarstva Stanka Stepišnika da se zaposlenima u javnom sektoru s višim primanjima, umjesto gotovine, jedan dio isplaćuje u vrijednosnim papirima s jamstvom države koji bi imali jednogodišnje dospijeće. Virant je rekao da bi to bilo "psihološki nezgodno" jer bi država kao poslodavac tako postupala slično tvrtkama koje zbog financijskih problema zaposlene isplaćuju u "bonovima", a svejedno bi se moralo prikazati kao proračunski izdatak.
U Sloveniji su česte ocjene da je upravo tzv. platna reforma, koju je Virant kao nekadašnji ministar javne uprave u prvoj vladi premijera Janeza Janše proveo 2007. godine, izazvala velik rast proračunskih troškova jer su bruto plaće na zaposlenog u javnom sektoru u 2008. i 2009. godini nominalno porasle za deset posto, što se je kasnije zbog krize popravljalo interventnim zakonima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu