Imenovanjem dvojice novih članova Nadzornog odbora iz svojih redova slovenska "loša banka", Banka za upravljanje potraživanjima (DUTB), preuzela je vodstvo nad slovenskom izdavačkom kućom Mladinska knjiga. Riječ je o jednoj od najvećih izdavačkih kuća u ovom dijelu Europe sa 70-godišnjom tradicijom izdavaštva i grupaciji čija je krovna tvrtka Mladinska knjiga Založba (MKZ), prisutna u Srbiji, Makedoniji i Austriji, uključujući i u Hrvatsku gdje su osnivači Mozaik knjige.
Kako smanjiti troškove?
Slovenski mediji nakon imenovanja bivšeg predsjednika Uprave slovenskog nacionalnog holdinga (SDH) Mateja Pirca te Žige Gregorinčiča u Nadzorni odbor očekuju i druge radikalne promjene te kao jedan od vjerojatnijih scenarija navode prodaju Mladinske knjige. Zamjena predsjednika Uprave Petera Tomšiča i člana Uprave Marka Ručigaja još nije potvrđena, ali ako žele zadržati svoje pozicije, piše Dnevnik, morat će se pobrinuti za značajno poboljšanje rezultata. Finance prema neslužbenim podacima navode i mogućnost da DUTB provodi politiku korporativnog upravljanja tvrtkom i želi prvo restrukturirati MKZ, poboljšati poslovne rezultate, pa u konačnici i prodati.
"Ne otkrivamo strategije upravljanja za pojedinačne slučajeve jer to može utjecati na vrijednost tvrtke, ali možemo reći da se MKZ trenutno ne prodaje", odgovor je DUTB-a ljubljanskom Dnevniku. Isti izvor također navodi i komentar predsjednika Udruge malih dioničara Slovenije Rajka Stankoviča koji ističe vlasništvo MKZ-a nad na tržištu izuzetno zanimljivim nekretninama (knjižare i papirnice) na elitnim lokacijama.
"Bilo bi razumnije monetizirati ih, baš kao što će Mercator učiniti", poručio je Stankovič dodavši i da bi MKZ prvenstveno trebao smanjiti troškove i povećati profitabilnost. Prodaja većinskog udjela u MKZ-u krenula je nakon stečaja tvrtke Zvon2, odnosno investicijskog holdinga Mariborske nadbiskupije i tadašnjeg većinskog vlasnika MKZ-a 2012. godine, podsjetile su Finance.
Bez konkretne ponude
DUBT je većinskim vlasnikom MKZ-a postao u travnju 2016. nakon neuspješne prodaje većinskog udjela od 69 posto dionica koji se u jesen 2013. procjenjivao na 11 milijuna eura, ali nije naišao na konkretnu ponudu. Tada je slovenska tvrtka Učila International uplatila pola milijuna eura depozita, ali preostali iznos nije plaćen u dogovorenom roku. Od početka se u slovenskoj javnosti mogu čuti i kritike kako DUBT nije u mogućnosti pravilno upravljati ulaganjima u tvrtku. Vrlo brzo nakon što se ideja o prodaji MKZ-a pojavila u javnosti došla je i zajednička inicijativa zaposlenika MKZ-a, srednjih i manjih slovenskih nakladnika i autora koji od tada upozoravaju da je rasprodaja MKZ-a nedopustiva.
Slabi rezultati poslovanja
Gubici i pad prihoda od prodaje
Financijski rezultati za 2017. još nisu poznati dok se prema dostupnim informacijama vidi da su prodajni prihodi MKZ-a u 2016. godini pali za 17 posto na 20,6 milijuna eura, na što je utjecala i prodaja logističkog centra Pošti Slovenije za 13 milijuna eura. Godinu ranije, 2015., obilježili su operativni gubici od 1,83 milijuna eura i neto gubitak od 9 milijuna eura.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu