Slovenija u EU među državama s najnižim porezom na prihod poduzeća

Autor: Poslovni.hr/Hina , 06. veljača 2015. u 12:21
Arhivska fotografija: Duško Jaramaz / Pixsell

U Sloveniji registrirana poduzeća plaćaju vrlo nizak porez na dohodak.

U Sloveniji registrirana poduzeća plaćaju vrlo nizak porez na dohodak, ali država unatoč tome privlači vrlo malo investicija stranog kapitala, upozoravaju u zadnje vrijeme mediji i predstavnici vlade.

Prema ocjeni ministra gospodarstva Zdravka Počivalšeka, razlog što stranih investicija nije više i što poslovno okruženje nije bolje leži u zakonu o radu, koji poslodavcima ne dopušta lakše otpuštanje i zapošljavanje novih radnika, te u visokim doprinosima na plaće, na što poslodavci imaju mnogo primjedaba.

"Imamo skoro najmanje korporacijske poreze, ali i relativno najviše troškove rada", kazao je u petak u razgovoru za Slovensku tiskovnu agenciju STA ministar gospodarstva Zdravko Počivalšek, uspoređujući stanje u Sloveniji i drugim zemljama EU-a.

Dodaje kako to stanje treba promijeniti da bi se stvorio konkurentniji poslovni okoliš, a Slovenija postala zanimljivija stranim investitorima.

S poreznom stopom od samo 17 posto na dohodak poduzeća Slovenija je odmah iza Irske, koju smatraju pravim poreznim rajem za velike svjetske korporacije, navodi u petak ljubljanski dnevni list "Dnevnik". No, Slovenija nema elastično radno zakonodavstvo poput Irske, a troškovi rada u Sloveniji su vrlo visoki, ističe list.

Prosječni korporativni porezi u Europskoj uniji u zadnjih su 15 godina smanjeni s 30 na 22,9 posto, dok su u Sloveniji smanjivani zadnje tri godine i više neće padati, ali je zakonom određena stopa poreza na dohodak od 17 posto efektivno niža za poduzeća koja ulažu u istraživanje i razvoj jer im država onda smanjuje poreznu osnovu, navodi "Dnevnik".

Očekivati da bi Slovenija poreznom politikom mogla postati jedna vrsta poreznog raja za velike korporacije nije realna, izjavio je za list neimenovani porezni stručnjak, upoznat s poslovanjem multinacionalki.

On tvrdi da Slovenija ne može konkurirati pravim poreznim oazama u koje velike korporacije prenose svoj kapital, jer je on tako oporezovan između samo od 1 do 5 posto, što je protivno regulativi u Europskoj uniji. No, Slovenija svakako mora nastojati smanjiti troškove rada, odnosno poreze i doprinose na plaće te promijeniti radno zakonodavstvo, smatra porezni stručnjak.

Komentirajte prvi

New Report

Close