Oko 20.500 od nešto manje od 800.000 zaposlenih Slovenaca u idućoj će godini zbog sniženog poreza na dohodak dobivati mjesečnu plaću u prosjeku za 17 eura višu nego do sada.
Svi ostali, osobito zaposleni u državnoj upravi i javnom sektoru, ne mogu računati na povišice jer je produžena valjanost restrikcija iz zakona o uravnoteženju javnih financija kojim je država prije tri godine reagirala na krizu i zahtjeve za većom štednjom.
Prema novoj ljestvici za naplatu poreza na dohodak koju je vlada premijera Mire Cerara prihvatila potkraj godine, nešto više plaće dobivat će ubuduće svi oni čiji mjesečni neto dohoci za najmanje 60 posto prelaze nacionalni prosjek, a on iznosi malo više od tisuću eura neto.
Time se pogoduje srednjoj klasi poreznih obveznika i zaposlenima s višom stručnom naobrazbom i znanjem.
Novom poreznom ljestvicom koja važi od početka slijedeće godine, spuštena je porezna osnovica za ulazak u najviši razred poreza na dohodak za skoro 1480 eura godišnje.
Tako će oko 2,5 posto obveznika od sada plaćati 300 do 500 eura poreza na dohodak manje nego do sada, ovisno od poreznih olakšica koje ostvaruju na izdržavanje članova obitelji.
Radikalnija porezna reforma prihoda koju je ove godine predlagao ministar financija Dušan Mramor, a koja je uključivala i "porezno rasterećenje najproduktivnijih kadrova", kako su htjeli poslodavci, nije se mogla provesti jer bi država prema analizama izgubila 70 milijuna eura prihoda koje bi trebala nadomjestiti iz drugih izvora, u situaciji kad se novi porezi ne predviđaju, a i implementacija planiranog zakona o porezu na nekretnine već godinama kasni.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu