Većina od 124 poduzeća u kojima Slovenija ima državne udjele, a čija se ukupna vrijednost procjenjuje na 10 milijardi eura nacrtom nove strategije upravljanja državnom imovinom procijenjena je "nestrateškom", što znači da će se u okviru privatizacije moći prodavati, piše u utorak ljubljanski dnevni list "Dnevnik".
Riječ je prijedlogu dokumenta koji su izradili ministarstvo financija i ministar financija Uroš Čufer, no o njemu se još nije izjasnila premijerka Alenka Bratušek, a obimnijoj prodaji državne imovine protive se Socijalni demokrati (SD), druga najjača stranka u sadašnjoj koaliciji, upozorava list.
Među državnim investicijama koje su u dokumentu u strategiji upravljanja državnim portfeljom označene kao nestrateške, odnosno "portfeljske" investicije pa bi mogle biti uključene u privatizacijski paket, nalaze se tri banke i jedno osiguravajuće društvo, tvrtka za upravljanje autocestama (DARS), Petrol i Pošta Slovenije, 22 posto državnih dionica u proizvođaču kućanskih aparata Gorenje itd.
Nakon izvedenog novog kruga privatizacije u vlasništvu države ostale bi tvrtke koje su ocijenjene strateškim ili važnima za državu, među ostalim sva energetska poduzeća, luka Koper, SID banka koja omogućuje potporu izvoznicima, Slovenske željeznice i Lutrija Slovenije.
Šefica misije MMF-a za Sloveniju Darja Zakarova izjavila je u utorak za Slovensku tiskovnu agenciju (STA) da bi slovenska vlada popis za privatizaciju 15 tvrtki koji je donijela prošle godine trebala proširiti.
"Mislim da bi u privatizaciju trebalo uključiti više poduzeća. Zauzimamo se za manju ulogu države u gospodarstvu jer smatramo da se tako povećava gospodarska učinkovitost. Tu postoji široka suglasnost, ali na tom području treba napraviti više", izjavila je Zakarova.
Kako je dodala, u načelu je dobro privatizaciju provesti što prije, ali je riječ o zapletenom procesu koji zahtijeva svoje vrijeme i pripremu kako bi se poduzećima našlo kvalificirane nove vlasnike.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu