Godinu i pol nakon dolaska novih češko-slovačkih vlasnika u slovensku tvornicu papira Paloma, objavljena je prva velika investicija u kompaniji.
Fond Eco-Investment uložit će u novi stroj za proizvodnju papira od 40 do 50 milijuna eura i Paloma će postati kompetentni centar grupe grupe SHP za visokokvalitetne proizvode higijenskog papira. Trenutno teče izbor izvođača radova, investicijski projekt je tehnički definiran i uključuje novu jedinicu za pripremu zaliha, nov papirni stroj s širinom 5,5 metara i brzinom od 2000 metara u minuti, preusmjerivač i novo skladište za matične role papira.
Biraju izvođača radova
"Riječ je najvećoj investiciji u suvremenoj povijesti tvrtke. S novim strojem povećat ćemo kapacitete, a ključno je da ćemo povećati konkurentnost", rekao je Stevan Lomić, član uprave Palome, prenose Finance. Paloma je prešla u ruke Eco-Investa, čiji je vlasnik fond Eco-Investment, u srpnju 2017. godine kroz dokapitalizaciju vrijednu 18,2 milijuna eura. "Smatramo da ćemo sredinom iduće godine odabrati izvođača radova, a očekuje se da će novi stroj početi s radom u drugom tromjesečju 2020.", objasnio je Lomić.
1,3 milijuna
eura iznosila je čista dobit Palome prošle godine, što je 12 posto manje
Uz povećanje kapaciteta, Paloma neće povećati broj radnih mjesta. Novi stroj za papir bit će vrlo produktivan, a proizvodnja će biti automatizirana u najvećoj mogućoj mjeri. Nakon instalacije novog stroja, regionalni lider u proizvodnji i prodaji toaletnoga papira, ponudit će higijenski papir na tržištima jadranske regije i njemačkog govornog područja, u Njemačkoj, Austriji i Švicarskoj. Prošle je godine grupa Paloma ostvarila prihod od 85,9 milijuna eura, milijun manje nego godinu dana ranije.
Neto dobit iznosila je 1,3 milijuna eura i bila je za 12% niža u odnosu na 2016. EBITDA, koja je dosegla 3,8 milijuna eura, također je smanjena za 850.000 eura, a broj zaposlenih se stalno smanjuje, krajem prošle godine bilo ih je 620, navodi Delo. Prema informacijama ljubljanskog lista, Paloma također ima problema s nedostatkom adekvatnih kadrova, budući da su neki radnici otišli raditi drugdje. Nives Hrovat, predsjednica sindikata papirnih djelatnosti, kaže da se novi vlasnik zasad drži dogovora o poštovanju kolektivnog ugovora, a u kompaniji traju pregovari o povećanju plaća.
Zašto je odustao Ćorluka?
Eco-Invest je u BiH većinski vlasnik banjalučkog SHP Celexa. Svojevremeno, kada je Paloma nuđena na prodaju, vlasnik Violete iz Gruda Petar Ćorluka rekao je da je nakon snimanja stanja odustao od akvizicije kompanije zbog zastarjele tehnologije, neprofitabilnosti, velikih dugova i viška radnika, prenosi Indikator.ba. Kasnije je Ćorluka na pitanje vidi li slovensku Palomu kao jaku konkurenciju, rekao da samo potrošači mogu prosuđivati koji je proizvod bolji ili jeftiniji. "Možemo osigurati da naši proizvodi nisu gori od drugih, ali su drukčiji. Za neke kupce su bolji naši proizvodi, za druge Palomini", rekao je Ćorluka.
Postaju bolji partner
Vlasnik podržava ulaganje u Sloveniju
"Nakon opsežne analize odlučili smo podržati Palomu u provedbi najavljenih investicija. Paloma se usredotočuje na to da postane bolji partner svojim kupcima, dobavljačima, zaposlenicima i drugima", rekao je Milan Filo, vlasnik fonda Eco-Investment
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu