Dok se svijet polako vraća na kolosijek ekonomskog rasta, koliko god on neizvjestan bio dok traje pandemija, jedno od glavnih pitanja nameće se ono o cijeni nafte. OPEC, Organizacija zamalja izvoznica nafte, prognozira da će potražnja za crnim zlatom “naglo rasti idućih godina” paralelno s oporavkom od posljedica Covida 19, a pretpandemijsku razinu dosegnut će tek 2023.
Potrošnja nafte naglo će rasti ove i iduće godine, a u 2023. povećat će se za 1,7 milijuna barela dnevno, na ukupno 101,6 milijuna barela dnevno, i premašiti razinu iz 2019., prognozira OPEC u najnovijem izvješću čime je rok očekivanog oporavka pomaknut za godinu dana.
Rast udjela OPEC-a
“Potražnja za naftom i energijom značajno je porasla u 2021., nakon velikog pada u 2020.”, izjavio je glavni tajnik naftnog kartela Mohammad Barkindo. OPEC-ova proizvodnja dosegnut će 2026. godine 34,1 milijuna barela dnevno, niže nego prije Covida 19. U kartelu predviđaju povećanje svog tržišnog udjela u budućnosti s obzirom na to da se očekuje pad proizvodnje u nečlanicama OPEC-a.
Američka proizvodnja nafte iz škriljca trebala bi po njihovim procjenama dosegnuti vrhunac 2030. “I dalje se očekuje da će nafta zadržati vodeću poziciju u energetskoj mješavini”, zaključuje čelnik OPEC-a.
Kartel procjenjuje da će 2030. dosegnuti 106,6 milijuna barela dnevno, što je za 600 tisuća barela dnevno manje od prošlogodišnjih očekivanja. U 2007. bili su prognozirali da će iznositi 117 milijuna barela dnevno.
Manja proizvodnja posljedica je promjena ponašanja potrošača nakon pandemije, kao i val konkurencije električnih automobila.
Nove tehnologije
“Rad od kuće, odnosno na daljinu, postao je zbog pandemije novi standard u brojnim kompanijama”, a “dugoročni rast potražnje za naftom ograničava sve izrazitija penetracija električnih vozila”, ističe se u izvješću.
Svjetska potražnja za naftom svoj vrhunac mogla bi dosegnuti 2035. nakon čega se očekuje stagnacija. Budu li se nove tehnologije brže usvajale, u narednom desetljeću potražnja bi mogla padati.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu