Skok potražnje za naftom idućih godina

Autor: Poslovni dnevnik , 29. rujan 2021. u 22:00
Novo doba Rad od kuće i električna vozila smanjuju potrebe za naftom/REUTERS

Globalni zahtjevi za naftom vrhunac bi mogli dosegnuti 2035. nakon čega se očekuje stagnacija.

Dok se svijet polako vraća na kolosijek ekonomskog rasta, koliko god on neizvjestan bio dok traje pandemija, jedno od glavnih pitanja nameće se ono o cijeni nafte. OPEC, Organizacija zamalja izvoznica nafte, prognozira da će potražnja za crnim zlatom “naglo rasti idućih godina” paralelno s oporavkom od posljedica Covida 19, a pretpandemijsku razinu dosegnut će tek 2023.

Potrošnja nafte naglo će rasti ove i iduće godine, a u 2023. povećat će se za 1,7 milijuna barela dnevno, na ukupno 101,6 milijuna barela dnevno, i premašiti razinu iz 2019., prognozira OPEC u najnovijem izvješću čime je rok očekivanog oporavka pomaknut za godinu dana.

Rast udjela OPEC-a

“Potražnja za naftom i energijom značajno je porasla u 2021., nakon velikog pada u 2020.”, izjavio je glavni tajnik naftnog kartela Mohammad Barkindo. OPEC-ova proizvodnja dosegnut će 2026. godine 34,1 milijuna barela dnevno, niže nego prije Covida 19. U kartelu predviđaju povećanje svog tržišnog udjela u budućnosti s obzirom na to da se očekuje pad proizvodnje u nečlanicama OPEC-a.

Američka proizvodnja nafte iz škriljca trebala bi po njihovim procjenama dosegnuti vrhunac 2030. “I dalje se očekuje da će nafta zadržati vodeću poziciju u energetskoj mješavini”, zaključuje čelnik OPEC-a.

Kartel procjenjuje da će 2030. dosegnuti 106,6 milijuna barela dnevno, što je za 600 tisuća barela dnevno manje od prošlogodišnjih očekivanja. U 2007. bili su prognozirali da će iznositi 117 milijuna barela dnevno.

Manja proizvodnja posljedica je promjena ponašanja potrošača nakon pandemije, kao i val konkurencije električnih automobila.

Nove tehnologije

“Rad od kuće, odnosno na daljinu, postao je zbog pandemije novi standard u brojnim kompanijama”, a “dugoročni rast potražnje za naftom ograničava sve izrazitija penetracija električnih vozila”, ističe se u izvješću.

Svjetska potražnja za naftom svoj vrhunac mogla bi dosegnuti 2035. nakon čega se očekuje stagnacija. Budu li se nove tehnologije brže usvajale, u narednom desetljeću potražnja bi mogla padati.

Komentirajte prvi

New Report

Close