Sjeverna Koreja raspolaže s ozbiljnim vojnim arsenalom, no iako je prijetnja preventivnim nuklearnim napadom na Sjedinjene Države mrtvo slovo na papiru, Južna Koreja i Japan u dometu su njezinih topničkih i raketnih napada. Naravno, pod najvećim je rizikom Južna Koreja, posebno Seul koji je svega pedesetak kilometara od sjevernokorejske granice, ali mirno spavati ne može niti tisuću kilometara udaljeni Japan koji je u dometu sjevernokorejskih raketa srednjeg dometa.
Gledajući statistiku, sjevernokorejska vojska djeluje moćno i brojčano je snažnija od južnokorejske i u ljudstvu i u opremi. Sjeverna Koreja raspolaže s 1,2 milijuna vojnika, duplo više od Južne, koja zato ima podršku 26.000 američkih vojnika koji su u zemlji stacionirani. Međutim, sposobnosti sjevernokorejske vojske ipak nisu takve kakvim ih brojke sugeriraju. Osiromašena Sjeverna Koreja gotovo da je odustala od financiranja konvencionalne vojske i sredstva usmjerila u razvoj nuklearnih i balističkih kapaciteta. "Konvencionalna vojska je jako skupa. Sukob konvencionalnim vojskama brzo postaje sukob novcem, a u tome Sjeverna Koreja ne može pobijediti", kaže Shin In-kyun, čelnik Korejske obrambene mreže, udruge vojnih analitičara u Seulu. Sjevernokorejski vojnici loše su obučeni, pa čak i slabo hranjeni.
Sjeverna Koreja ima oko 12.000 topova, većinom razmještenih uz granicu. Topništvom je sposobna otvoriti iznenadnu i masovnu paljbu po Seulu, kaže Shin. Pjongjang u svom operativnom arsenalu ima i rakete dometa 3000 kilometara, što znači da ne samo da može udariti bilo gdje po Japanu, nego može napasti i Guam u Mikroneziji, formalno američki teritorij.
Sjeverna Koreja također ima i podmornice, te više od 820 borbenih zrakoplova u usporedbi s južnokorejskih 460. Pjongjang, međutim, nema nedovoljno goriva da bi zrakoplovi redovito izvodili trenažne letove i da bi se održavala borbena sposobnost pilota. Sjeverna Koreja im 4200 tenkova, a Južna 2400, iako su njezini moderniji i bolje održavani. Sjeverna Koreja objavila je u petak da se povlači iz svih sporazuma o nenapadanju s Južnom Korejom te da prekida vezu crvenim telefonom između dviju zemalja, nekoliko sati pošto Vijeće sigurnosti UN-a usvojilo nove sankcije protiv Pjongjanga.
Nekoliko sati prije glasovanja u Vijeću sigurnosti UN-a Sjeverna Koreja optužila je SAD da želi pokrenuti atomski rat i zaprijetila je Washingtonu "preventivnim" nuklearnim udarom. Stručnjaci kažu da je, unatoč desetgodišnjem nastojanju da razvije nuklearno oružje, godinama udaljena od mogućnosti da zaprijeti kontinentalnoj Americi.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu